Zamisli Srbiju forum Zamisli Srbiju
(Zamisli svoj grad)

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Suocavanje sa prosloscu! Posaljite komentar...
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 60, 61, 62  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Zamisli Srbiju forum -> Haški tribunal/ Suočavanje sa prošlošću
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Urednik

Pridružio: 28 Feb 2005

PorukaPoslao: Pon Feb 28, 2005 2:28 am    Naslov: Suocavanje sa prosloscu! Posaljite komentar... Odgovoriti sa citatom

Trenutni proces pridruživanja Srbije i Crne Gore sa Evropskom unijom je usporen, jer se ne rešavaju politička pitanja saradnje sa Međunarodnim krivičnim tribunalom i harmonizacije ekonomskih odnosa Srbije i Crne Gore. Očigledno da i u Srbiji i u Crnoj Gori postoje moćne strukture koje se kreću oko krupnog kapitala, krupnog kriminala i krupne politike kojima odgovara status kvo i koji su veoma zabrinuti činjenicom da će jednoga dana morati da se suoče sa veoma strogim evropskim standardima koji bi mogli ugroziti njihove monopolske pozicije i profitabilne poslove. Kriza identiteta, koja je inače problem svih zemalja u tranziciji, u Srbiji je dodatno pojačana i pitanjem suočavanja sa ratnom politikom i ratnim zločinama. Već duže vreme postoji snažno nastojanje da se građani ubede u nelegitimnost Tribunala i u činjenicu da osumnjicene za ratne zlocine ne treba izručivati, iako je cinjenica da nijedan zločin u istoriji nije tako dokumentovan kao zlocini na prostoru bivše Jugoslavije. Postoje podaci, brojevi, imena, datumi. Nazalost, u Srbiji vlada "zavera ćutanja" o zločinima koji su počinjeni u protekloj deceniji ‘’u ime srpskog naroda’’, i ta je zavera godinama prerasla u "zločin ćutanja". Vecina gradjana Srbije radije bira zaborav, jer se time sa njih skida odgovornost za zločine koji su u njegovo ime i uz njegovu pomoć počinjeni. Time što su prošlost i krivica preseljeni u Hag, oni su sklonjeni daleko od očiju. Umesto da dovede do katarze, Hag je nešto u šta vecina gradjana ne želi pogledati, nešto što ih se ne tiče. Paradoksalno je da preko 80 % građana Srbije želi da zemlja uđe u Evropsku uniju, a pri tom preko 65 % njih misli da je Haški tribunal pristrasan i da s tim sudom ne bi trebalo sarađivati.
Nespremnost srpske politicke elite za suočavanje sa odgovrnošću neminovno je dovela do prebacivanja odgovornosti na druge i, u tom kontekstu, javni diskurs obiluje netolerancijom, ksenofobijom, antisemitizmom i etnickim sukobima.

U suštini, nova politička elita, nakon ubistva premijera Vlade Republike Srbije, marta 2003, nije sposobna da na suočavanju sa zločinom otvori novi izvor neophodne energije.
Nespremnošću i neiskrenošću u odnosu na neposrednu prošlost, kao i ponovnim oživljavanjem kosovskog pitanja na nerealnim osnovama, vladajuca politicka elita gura Srbiju ka retrogradnom procesu koji je izoluje od sveta. U odsustvu moderne vizije Srbije, revitalizovano je četništvo i srpska konzervativna misao, što ima dve osnovne karakteristike: neodustajanje od teritorija na koje polaže pravo srpski nacionalni projekat i promovisanje vrednosnog sistema čija je osnova antizapdanjaštvo. Ovu orijentaciju u društvu prati i politički radikalizam. Ne radi se samo o marginalnim konzervativnim i ekstremnim političkim snagama. One postaju snaga koja ima podršku tradicionalnih nacionalnih institucija kao što su vojska, SANU, Srpska pravoslavna crkva. Negiranje demokratskih vrednosti provlači se i na koncept ljudskih prava, što se često pretvara u nasilne akcije protiv manjinskih grupa, posebno Roma, homoseksualaca, i sl. Kada se ima u vidu ovakva ideološka podloga, onda je lako razumeti brojne rasističke, antisemitske i antizapadne kampanje koje su intenzivno vođene tokom 2004. godine.
Kao zemlja Jugo-istočne Evrope, sa statusom "zemlje u razvoju" Srbija i Crna Gora se još uvek suočava sa lošim ostavštinama bivših sistema i pogrešnim pristupom rešavanju problema. Naročito manje lokalne zajednice (u regionu centralne Srbije) imaju problem sa prihvatanjem novih obrazaca ponašanja, a mladima nije data prilika da budu upoznati niti da uzmu učešće u donošenju odluka koje su od važnosti za celu zajednicu.
Loša materijalna i socijalna situacija, politicka nestabilnost, informisanje putem elektronskih i stampanih medija (koji su pod kontrolom interesnih grupa kojima radikalizacija drustva odgovara) prouzrokovala je inertnost među mladim ljudima, doprinela širenju nacionalizma i ksenofobije i rezultirala nezainteresovanošću mladih na polju pokretljivosti, komunikacija i razmene iskustava. Takav stav mladih ljudi rezultira opadanjem interesovanja za aktivnim drustvenim angazovanjem i predstavlja ozbiljan problem sa nesagledivim posledicama za krhku demokratiju u Srbiji.
Upravo iz navedenih cinjenica, kroz vise programa, na web prezentaciji Zamisli Srbiju (Zamisli svoj grad), bice realizovane aktivnosti ciji je cilj zastita i promocija ljudskih prava i sloboda, prava etnickih manjina, marginalizovanih grupa, neophodnost saradnje sa Medjunarodnim krivicnim tribunalom u Hagu, informacije o radu Haskog tribunala, nuznost ispunjenja medjunarodnih obaveza Srbije i Crne Gore, kao i upoznavanje sa relevantnim cinjenicama iz bliske poslosti (suocavanje sa ratnim zlocinima), indexu korupcije u drustvu, neophodnost unapredjenja saradnje sa susednim zemljama.

Poslednji put izmenio/la Urednik dana Sub Maj 28, 2005 6:34 am, izmenio/la ukupno 2 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
intrepid

Pridružio: 21 Mar 2005

PorukaPoslao: Uto Mar 22, 2005 3:08 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Suočavanje s prošlošću je verovatno najveća prepreka na putu do mentalnog zdravlja naših mladih naraštaja. (uh al ovo suvoparno zvuči)

Zoran Đinđić i njegova Vlada propustili su dragoceni trenutak da omoguće da se ovo desi. Naime, oni su imali RTS pod kontrolom, a nisu to upotrebili za anuliranje dvanaestogodišnjeg ispiranja mozga ove nacije. Trebalo je svakog dana puštati dokumentarne filmove koji dokumentuju zločine koji su počinjeni u naše ime na teritorijama bivše SFRJ, ali uvek podvući da su to činili pojedinci koji treba za to i da plate. Drugo, trebalo je puštati stalno snimke iz vremena hiperinflacije da bi se osvežilo sećanje na to kako su nas upropašćavali. Jednostavno, mislim da je Đinđić bio okrenut budućnosti i mislio je da će kroz uvođenje demokratije uspeti na indirektan način da preokrene svest običnog malog čoveka. Na žalost, nije imao vremena da završi posao do kraja.

Moram da priznam da sam tek pre manje od 3 godine dozvolio sebi da priznam da su se takvi zločini dešavali. Jednostavno, živim u gradu u kome nisu bili baš dostupni nerežimski mediji i suviše je lako poverovati da Srbi nisu činili zločine. Mnogo je lako i slatko misliti da si bolji od komšije.

Drugo, a u vezi suočavanja sa prošlošću, je da moraju da se otvore dosijei DB-a i da se javno prokažu saradnici DB-a, da se takvi ljudi eliminišu iz društvenog života i da se suoče sa posledicama svog delovanja.
Nazad na vrh
mali covek

Pridružio: 16 Mar 2005

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2005 2:07 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

intrepid ::
Suočavanje s prošlošću je verovatno najveća prepreka na putu do mentalnog zdravlja naših mladih naraštaja. (uh al ovo suvoparno zvuči)
Zoran Đinđić i njegova Vlada propustili su dragoceni trenutak da omoguće da se ovo desi. Naime, oni su imali RTS pod kontrolom, a nisu to upotrebili za anuliranje dvanaestogodišnjeg ispiranja mozga ove nacije. Trebalo je svakog dana puštati dokumentarne filmove koji dokumentuju zločine koji su počinjeni u naše ime na teritorijama bivše SFRJ, ali uvek podvući da su to činili pojedinci koji treba za to i da plate. Drugo, trebalo je puštati stalno snimke iz vremena hiperinflacije da bi se osvežilo sećanje na to kako su nas upropašćavali. Jednostavno, mislim da je Đinđić bio okrenut budućnosti i mislio je da će kroz uvođenje demokratije uspeti na indirektan način da preokrene svest običnog malog čoveka. Na žalost, nije imao vremena da završi posao do kraja.
Moram da priznam da sam tek pre manje od 3 godine dozvolio sebi da priznam da su se takvi zločini dešavali. Jednostavno, živim u gradu u kome nisu bili baš dostupni nerežimski mediji i suviše je lako poverovati da Srbi nisu činili zločine. Mnogo je lako i slatko misliti da si bolji od komšije.
Drugo, a u vezi suočavanja sa prošlošću, je da moraju da se otvore dosijei DB-a i da se javno prokažu saradnici DB-a, da se takvi ljudi eliminišu iz društvenog života i da se suoče sa posledicama svog delovanja.

Sve bi bilo OK da nema ovih recenica (koje sam boldovao), i koje su me navele da odgovorim na tvoj komentar. U vreme svih zlocina cinjenih na prostoru bivse Juge, svi u Srbiji koji su ZELELI DA ZNAJU, znali su ko su ti zlikovci (arkan, legija, frenki, beli orlovi...). O njihovim zlocinima pisala je Nasa Borba od '91. do '98. Problem je u tome, sto vecina, kojoj ocigledno i ti pripadas, nije zelela da zna. Cinjenica je da u Srbiji, tada, kao i pod ovom vlascu, ogromna vecina ne zeli da se suoci sa zlocinima pocinjem u ime "srpskih nacionalnih interesa". Zavera cutanja o tim zlocinima, vremenom je prerasla u ZLOCIN CUTANJA. Sve ovo me podseca na situaciju u post-hitlerovskoj Nemackoj, a koju je izvanredno opisao Vilhelm Raih u knjizi "Cuj mali covece" Idea I tada je mali covek u Nemackoj govorio: Ja nisam znao za Ausvic, Mathauzen i ostale konc. logore. Ja nisam znao sta rade nacisti, nisam bio obavesten... Ja sam samo glasao za Hitlera, ne znajuci sta on planira Question
Preporucujem ti da procitas ovu knjiigu, bice ti puno stvari jasnije :wink:
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
intrepid

Pridružio: 21 Mar 2005

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2005 9:41 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

mali covek ::

[color=blue]Sve bi bilo OK da nema ovih recenica (koje sam boldovao), i koje su me navele da odgovorim na tvoj komentar. U vreme svih zlocina cinjenih na prostoru bivse Juge, svi u Srbiji koji su ZELELI DA ZNAJU, znali su ko su ti zlikovci (arkan, legija, frenki, beli orlovi...). O njihovim zlocinima pisala je Nasa Borba od '91. do '98. Problem je u tome, sto vecina, kojoj ocigledno i ti pripadas, nije zelela da zna.

Dobro, možda sam malo preterao, svi smo znali šta rade ovi koje si naveo u zagradi. Ali nismo znali konkretno. Nismo znali za logore, nismo znali za Ovčaru, nismo znali za Srebrenicu. Ne sećam se baš, ali mislim da niko u to vreme nije baš smeo direktno da priča šta je bilo u Srebrenici. Osim toga, ja sam malo mlađi, pa mi se da malo i progledati kroz prste. Stekao sam punoletstvo tek negde na pola tog perioda. Evo, neću više da se pravdam. :)
Nazad na vrh
mali covek

Pridružio: 16 Mar 2005

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2005 10:29 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dobro, možda sam malo preterao, svi smo znali šta rade ovi koje si naveo u zagradi. Ali nismo znali konkretno. Nismo znali za logore, nismo znali za Ovčaru, nismo znali za Srebrenicu. Ne sećam se baš, ali mislim da niko u to vreme nije baš smeo direktno da priča šta je bilo u Srebrenici. Osim toga, ja sam malo mlađi, pa mi se da malo i progledati kroz prste. Stekao sam punoletstvo tek negde na pola tog perioda. Evo, neću više da se pravdam. :)

Zar ova recenica (boldovana) nije istovetna sa "opravdanjem" nemackog gradjanina (malog coveka) '46., a od koje je Vilhem Raih (kao i Breht) napravo psihoanalizu, publikovanu u "Cuj mali covece"! Nisam puno stariji od tebe (max. 10 godina, zakljucujuci iz tvog prehodnog komentara). Ja sam znao sta se desava (ne samo ja, vec i milioni punoletnih, iz tog perioda), jer sam zeleo da znam... sta to navodi "ljude" iz Srbije da u ime nekakvih "visih nacionalnih" interesa, ruse Vukovar, Dubrovnik, Mostar... Verujem da si bio klinac, decembra '91. Ali ja nikad ne mogu zaboraviti trocasovni intervju veselina sljivancanina, sa tanjom peternek, na trecem kanalu rts (koja je pod milosevicem, bila najsnaznija para-militarna formacija), nakon cuvene pobede JeNeA (i organizovanih kriminogenih paraformacija) u Vukovaru. E, u tom hvalospevu (od strane i dalje aktuelne novinarke rts, srpskom "nacionalnom" heroju), kvazi-heroj je porucio novinarki (sto je ona sa zadovoljstvom podzala): "Krajnje je vreme da prekinete vise emitovanje muzike i zabavnih serija na ovoj televiziji. Narodu morate pokazati kako JeNeA brani otadzbinu. Samo tako cete uspeti da ubedite narod, da zavoli rat"
Nadam se da mu je ova "misao" zavedena u haskoj optuznici :wink:
O svim zlocinima, govorili su javno: pok. Ivan Djuric, Bogdan Bogdanovic (Zasto Srbi mrze urbano; Nasa Borba ' decembar '91.); pok. Stojan Cerovic (u Vreme-nu), Vesna Pesic, Borka Pavicevic, Teofil Pancic, Nebojsa Popov, Natasa Kandic...
Da rezimiram, drago mi je da si shvatio sustinu Suocavanja sa prosloscu (istinom). Sve dok ne prihvatimo da javno progovorimo o svim zlocinima pocinjenim u ime "srpskih nacionalnih interesa", (ne cekajuci da to prvi urade Hrvati, Bosnjaci, Albanci), nikada nece biti pomirenja na ovim prostorima. Latentnu mrznju cemo potiskivati, a na kraju ce (mozda, vec u sledecoj generaciji), ta mrznja eskalirati novim nasiljem Exclamation
ISTORIJA JE NA BALKANU ODUVEK BILA NAJBOLJA UCITELJICA. NAZALOST, NIKADA NIJE IMALA DOBRE UCENIKE Exclamation
Nazad na vrh
predo

Pridružio: 26 Feb 2005

PorukaPoslao: Pon Mar 28, 2005 11:12 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nigde mojih prica, verovatno se ne uklapaju u osnovne zamisli ovog sajta jer su u suprotnosti sa idejom da svi treba da volimo ovakvu Srbiju i ovakvu demokratiju. Najvaznije je da spoznamo da demokratija podrazumeva dijalog na nivou ko je bolji Kostunica Tadic ili Labus i ko od njih ce nas pre odvesti u tu Evropu gde nas jedva cekaju.Ako neko slucajno i pomisli da su oni isti pijuni u rukama razlicitih igraca saha, ako neko pomisli da mozda nije vitalni ncionalni interes Srbije da udje u Partnerstvo za mir, u NATO, u EU, vec da je vitalni nacionalni interes da sacuvamo resurse, ljude, dostojanstvo i samobitnost, taj je ostatak bivseg rezima i treba ga sa prezirom ignorisati. Ako je neko od 1991. do 1999.godine branio puskom Srbe, pod hitno ga treba suociti sa njegovom mracnom prosloscu. Pitam se zasto sam nosio pusku i branio Srbe kad oni to od mene nisu trazili. Sigurno sam bio igracka rata u Milosevicevim rukama pa jadan i nesvestan zamal' izgiboh vise puta od strane onih koji su pacifisticki zveckali oruzjem, okupljali ustasku emigraciju u hali "Vatroslav Lisinski"u Zagrebu i porucivali da se mora ubiti i macka ako je Srpska, sto bi Spegelj rekao sve bez izuzetka, i zene i decu! U to vreme moj do tada omiljeni Djoka Balasevic organizovao je koncerte sa anti-ratnim porukama. Uzmimo ruze umesto pusaka.

Sad konacno i ja sam se odsvestio! Suocio sam se sa svojom mracnom prosloscu, iako nikada u zivotu nisam ni udario slabijeg od sebe a kamo li pocinio ratni zlocin, prihvatam deo kolektivne krivice koja mi se stavlja na teret i osecam stid sto sam pripadnik genocidnog naroda.

Ustvari, najvise bih voleo da se vojska ukine (ta okostala institucija puna Milosevicevih sledbenika). Sta ce nam vojska kad Tadic kaze da sledecih 50 godina nece biti rata.Da se bar ukine Vojska u kojoj se ljudi uce da ratuju, da pucaju, da koriste oruzije.

Ovom prilikom svecano obecavam da pusku u ruke vise necu uzeti makar Albanci, o koje smo se tako ogresili prethodnih godina, dodju i u Zicu. Gluposti pricam, sta ce oni u Zici? One parole koje sam citao po KiM-u Albanija nova nice od Tirane pa do Zice sigurno su pisali Slobovi UDBASI kako bi nas napaljene ratnike naveli da mrzimo i ubijamo neduzne ljude.

Tolike godine sam izgubio ratujuci u neznanju, za potrebe ratnih zlocinaca, umesto da sam to vreme iskoristio da zaradim neki dinar za mirniju buducnost sebe i svoje porodice. Kad bi se ponovo rodio nikad u vojsku ne bi isao, bolje je biti ratni profiter nego ratnik. Da ne ratovasmo po Kosovu, ne bi uopste razmisljali o EU, ona bi sama dosla da nas uci demokratiji. Pa sta fali Iraku danas?

Ako u sledecih 50 godina nekom fanatiku padne na pamet da odcepi Rasku oblast od Srbije, da odcepi Vojvodinu od Srbije, da odcepi jug Srbije od Srbije, mene ne zovite da vas branim! Znam za jadac! Dok vam je gusto svi me tapsete po ramenima i divite se mojoj hrabrosti i ranama junackim, a cim vam lakne gu.. hocete da me suocite sa mojom mracnom prosloscu.
Nazad na vrh
lebadzija

Pridružio: 29 Mar 2005

PorukaPoslao: Sre Mar 30, 2005 1:51 am    Naslov: Srbija od Beograda do Zice! Odgovoriti sa citatom

Da, volimo ovakvu Srbiju Exclamation Question
Nesto bas i nisam siguran, ovakvu vrstu izopacenog legalizma koju fura Fon Voja od Takova nesto bas i ne preferiram, ovakvu demokratiju (ako se ovo uopste moze nazvati demokratija) ne mogu nesto da svarim.
Sto se tice vodjenja u evropu, nismo valjda ovce pa da nam stalno treba neki predvodnik, za ulazak u EU je bitnija promena nasih stavova, jer smo mi za evropu kao onaj iz Marko iz narodne price-
More Marko ne ori drumove – u prevodu: Dajte Srbi ne pravite sranja...
Ali resursa nam stvarno ne manjka, sa budalastinama smo stvarno nepresusni, a i budale nam nicu same a da ih niko ne sadi i ne zaliva :wink:
Najbolji je bio pocetak odbrane Srba, pod dirigentskom palicom S. Milosevica, 9. marta 1991. sa tenkovima koje je vojska izvela na studente na ulicama Beograda. Toliko o cojstvu i junastvu, tada mi se licno smucila vojska, i ti military - Vijetnam, Kuba, Kina i Koreja fazoni.
Par meseci pred pocetak sukoba u Hrvatskoj i Sloveniji licno sam vise puta putovao u Zagreb i Ljubljanu i nisam imao nekih specijalnih problema, ali sam primetio da je propagandna masinerija radila neumorno na obe strane, hocu reci nismo ni mi ostajali duzni sa stulama, sranama krmcevicima, komrakovcicima i specijalnim komentarima iz paklene RTS masinerije kao raznim dopisnicima iz rasejanja. A Djoki Balasevicu svaka cast !!!!
Ja licno ne prihvatam generalizaciju da je Srpski narod genocidan, jeste da smo se kleli u Losmija ali ipak su pojedinci udruzeni u zlocinackoj delatnosti sprovodili genocid a ne narod, i niko od nas nije mogao da bira hoce li se roditi kao Srbenda, Hrvat ili Musliman.
Ja bih voleo da se vojska profesionalizuje, evo pozitivnog primera Ceske koja je ukinula obavezno sluzenje vojske, neka imamo 30.000 profesionalaca i to je to.
Mada su i Srbi pisali: Ovo je Srbija, a neko ispod dopisa- Ovo je posta. Sto bi znacilo, da se svakakve budalastine mogu naci na zidovima.
Bas se prisetih pojedinih oficira koji kupise po neku fabriku i par stanova dok su ratovali po Hrvatskoj, moji roditelji primali 5 DM, a ratni komandanti trosili po 10.000 DM u Grckoj za 10 dana, a nasilno mobilisani rezervisti su (ne mislim na one Seseljeve dragovolce koji svrate u kasarnu po malo oruzja, rakije i kinte i onda krenu da „Raspamecuju“po Hrvatskoj) za to vreme spavali po vukojebinama... nesto im je bila losa nadnica za strah. Rolling Eyes
Nekom rat, a nekom brat. 8)
Vala, ja ni u sledecem zivotu ne bih nikako isao u vojsku, a ako se kojim cudom jednog jutra probudimo u EU, granice ce totalno biti besmislene, jer je to kao sto znamo jedna drzava od Baltika do Sredozemlja i Atlantika. Jos smo mladi pa se nadamo nemogucem, jer sa ovako mracnom prosloscu tesko da cemo igde da doguramo ako se sa njom ne suocimo, a ne da stalno pricamo staru pricu:
Ogledalce, ogledalce ko je najveci i naj jaci na svetu Question
A ono odgovara: Srbi i Srbija Mr. Green

Vagabund

Pridružio: 28 Mar 2005

PorukaPoslao: Pet Apr 01, 2005 9:21 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ljudi koje trazi Haski sud su osumnjiceni za masovna ubistva i progone civila i bila bi stvar naseg PONOSA da tim 'ljudima' mi, kolektivno, sudimo i za Srebrenicu, i za Keraterm, i za hladnjace itd. Ali kod nas je upravo suprotno. Suprotno elementarnom moralu i ljudskom ponosu. Kod nas se ponos shvata tako da ne kazes da je neko iz tvog "plemena" zlikovac. Bez istinskog suočavanja sa prošlošću nema nikakvog pomaka. Ispraćati zločince sa počastima samo je golo održavanje vlasti ove vlade, a ne nikakva svest o unutarnjoj potrebi da se zločinci osude, žrtve rehabilituju a društvo krene ka ozdravljenju. Kupovina optuženika, kako je sprovodi ova vlast, je neviđeno licemerje, koje vređa žrtve a zločince pravi herojima. To je originalni patent ove vlade i nikakvi benefiti koji na taj način budu dobijeni neće istinski pomoći Srbiji.
Nazad na vrh
Che

Pridružio: 10 Mar 2005

PorukaPoslao: Sub Apr 02, 2005 11:10 pm    Naslov: Tadiceva izjava Odgovoriti sa citatom

Predsednik Tadić je u svojoj nedavnoj izjavi postavio nekoliko pitanja:
«Šta ukoliko je neko vršio ratne zločine, ubijao druge ljude – prilično masovno – a sada je na slobodi? Taj čovek se susreće s našom decom, on je deo naše svakodnevice, živi sasvim normalan život, a posledica njegovog života su smrti drugih ljudi. A to je učinjeno u naše ime. Kako ćemo da izgradimo normalne okolnosti u kojima se buduće generacije formiraju kao ljudi normalnih vrednosti, ukoliko država štiti ili ne sakcioniše ljude koji su činili zločine ovakve vrste, nosioce patologije koji ugrožavaju bezbednost svakog deteta?»

Činjenica je da se ove Tadićeve reči nisu čule na državnoj i ostalim televizijama i da se nisu – uz retke izuzetke – mogle naći ni u dnevnim novinama, ilustrativnije od svega svedoči o srBskoj veselosti i potrebi da se okrenemo svetloj budućnosti, a ne da prekopavamo po srpskim leševima, jer drugih leševa, tek da vas podsetimo, nije ni bilo, samo smo mi bili žrtve Exclamation
Nazad na vrh
Alisa

Pridružio: 04 Apr 2005

PorukaPoslao: Pon Apr 04, 2005 12:53 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Suocavanje sa prosloscu nije samo suocavanje za uzasima i grozotama. Suocavanje predstavlja i odredjeno saznanje koje nam pomaze da razumemo tradiciju i kulturu sopstvene, ali i drugih nacija. Ono moze da nam pomogne i u sagledavanju odredjenih ogranicenja - pre svega istorijskih. Tesko bi bilo reci da sami narodi biraju svoju istoriju, kao i proslost.
Nazad na vrh
danguba

Pridružio: 06 Mar 2005

PorukaPoslao: Pon Apr 04, 2005 4:51 pm    Naslov: Istorija i MI... Odgovoriti sa citatom

Veliki istoricar Santajana je rekao: "Narod koji zaboravi svoju istoriju osudjen je da je ponovo dozivi".
Mi kao narod zaboravljamo da su nas komunizam i njegovi sateliti unistili, vec i dalje srljamo. Vecina danasnjih politicara su bili clanovi SK. ili su to bili njihovi roditelji. Kako onda mogu da govore o demokratiji i postovanju zakona. Kada su to komunisti postovali zakon ?
Nisam zadovoljan onima zbog kojih smo mesecima setali ulicama.
Cudno je to kako "fotelja" promeni coveka, ili su oni bili isti samo ih mi nismo na vreme provalili !!!

PS. Sada verujem jos samo Vesni, i ne bih voleo da me razocara !
Nazad na vrh
nabukanadzor

Pridružio: 03 Apr 2005

PorukaPoslao: Uto Apr 05, 2005 10:23 pm    Naslov: Re: Istorija i MI... Odgovoriti sa citatom

Pa velika je sansa da ce te i ona razocarati, jer ako se ne varam Vesna(Pesic) je socijaldemokrata, i njeni su stavovi dijametralno suprotni ljudima sa kojima je osnovala pokret. Znam, i Savez za Promene su cinili, pa i DOS partije razlicitih opredeljenja ali cilj je tada bio jedinstven. Skinuti Milosevica. A ako se sada stvara koalicija sa samo jednim ciljem(rusenje vlade), onda je veliko pitanje sta su ustvari njihovi stvarni ciljevi. Jer koliko god oni(vlada) bili losi, oni ipak nisu nedemokratska vlast, i kao takva ne predstavljaju pretnju kao milosevicev rezim. I onda to lici na sirovu borbu za vlast, odnosno zauzimanje pozicije za sledece izbore.
A udruzivanje u pokret ipak znaci mnogo prisnije odnose sa kolegama nego u slucaju koalicije. A ipak Batic i nije neka licnost koja bi pomogla Vesni u njenom povratku.
Ne znam, ali ideja mi lici na stvaranje novog DOS-a, sto znaci moze da udje ko hoce, a upravo ta siroka koalicija je smetala Djindjicu da sprovede reforme, jer za svaku odluku najpre trebas ubediti 17 lidera stranaka(u prevodu-bitnih faca)
Nazad na vrh
Lustracija

Pridružio: 27 Feb 2005

PorukaPoslao: Sre Apr 06, 2005 5:20 am    Naslov: Re: Istorija i MI... Odgovoriti sa citatom

nabukanadzor ::
Pa velika je sansa da ce te i ona razocarati, jer ako se ne varam Vesna(Pesic) je socijaldemokrata, i njeni su stavovi dijametralno suprotni ljudima sa kojima je osnovala pokret. Znam, i Savez za Promene su cinili, pa i DOS partije razlicitih opredeljenja ali cilj je tada bio jedinstven. Skinuti Milosevica. A ako se sada stvara koalicija sa samo jednim ciljem(rusenje vlade), onda je veliko pitanje sta su ustvari njihovi stvarni ciljevi. Jer koliko god oni(vlada) bili losi, oni ipak nisu nedemokratska vlast, i kao takva ne predstavljaju pretnju kao milosevicev rezim. I onda to lici na sirovu borbu za vlast, odnosno zauzimanje pozicije za sledece izbore.
A udruzivanje u pokret ipak znaci mnogo prisnije odnose sa kolegama nego u slucaju koalicije. A ipak Batic i nije neka licnost koja bi pomogla Vesni u njenom povratku.
Ne znam, ali ideja mi lici na stvaranje novog DOS-a, sto znaci moze da udje ko hoce, a upravo ta siroka koalicija je smetala Djindjicu da sprovede reforme, jer za svaku odluku najpre trebas ubediti 17 lidera stranaka(u prevodu-bitnih faca)

nabuka, ili bazuka (camcu ili podmornico)...ili sta li si vec...pun si cuvene serbske mudrosti (sto se da zakljuciti iz tvog komentara)...posto godinama zivim, nazalost, sa ovakvim mudracima (imam ih u okruzenju pun *urac), i sto je interesantno, ta mudrost se prenosi generacijama (sa dede na oca, pa na sina, pa...)...
valjda je uzrok toj silini mudrosti, genetski poremecaj u srba...
zbog cuvenog serbskog branda "meke sljivovice", iliti, metil alkohola...
ne mozes nesto tako originalno, vekovima konzumirano (sto, bre ova glupa europa ne zna ni sta je, znaju samo nasa braca rusi), da ne utice na gene...naravno, posledice su ne samo bliska proslost, vec i sadasnjost :wink:
ukratko, nista ne znas o dos-u...on je taj koji je sprecio djikija u reformama...batic je bio glavni krivac (cudo ga je djiki onako nosatog, '99., postavio za koordinatora szp) Question...
po tvom "skromnom" misljenju, kostunica i labus su podrzavali djikija Idea
vesna je koliko ti znas socijaldemokrata, a batic, protic, canak...oni su bre Question to ces mi ti reci u sledecem komentaru, nadam se Razz
...pokret je "ipak" nesto vise od saveza Exclamation da nisi citao program tog pokreta...ili si uopste, nekad procitao neciji politicki program Laughing
Promene su cinili, pa i DOS, partije razlicitih opredeljenja ali cilj je tada bio jedinstven. Skinuti Milosevica. A ako se sada stvara koalicija sa samo jednim ciljem (rusenje vlade), onda je veliko pitanje sta su ustvari njihovi stvarni ciljevi. Jer koliko god oni (vlada) bili losi, oni ipak nisu nedemokratska vlast, i kao takva ne predstavljaju pretnju kao milosevicev rezim. I onda to lici na sirovu borbu za vlast, odnosno zauzimanje pozicije za sledece izbore.
ove tri "mudre" recenice, zaista iziskuju, bez obzira koliko brzo mislim (i pisem) Very Happy , desetine strana komentara Idea
momak, ili devojcice, da rezimiram do sledeceg tvojeg komentara...ne brani kostunicu i ovu vladu... jer se sustinski njihova politika ne razlikuje od miloseviceve...gde ja stadoh, ti produzi Rolling Eyes
niti je sloba sisao sa neba, niti su nam ga doveli "grozni" ameri, nemci i ostali neprijatelji serbskog naroda...covek je demokratski izabran, zeljom ogromne vecine gradjana serbie (bez albanaca sa kosova, imao je podrsku preko 80% populacije u serbiji '90, pa 64% '93., pa 50% septembra 2000.). Question
prati malo CeSID- ov sajt, nemoj da zbunjujes druge prosipajuci gluposti :x mozda ti je bia dala zadatak da obmanjujes posetioce ovog sajta :wink:
reci bre camcu, podrzavam ovu vladu, ona nas vodi uspesno u europu (ima vremena kalasnjikov, kao i ti, i vecina serba)...
ono sto si prvo trebao da naucis, ako komentarises politicke opcije...
a sto je vrhunac demokratije (u svim demokratskim drustvima)... sve politicke opcije, bore se svim raspolozivim sredstvima da postignu sto bolji rezultat na izborima, i pri tom pokusavaju da se izbore za vanredne izbore (naravno, ukoliko imaju podsrku gradjana)...

ps. posto, ti nisi iz ove kategorije (mladih ljudi, zeljnih promena), umesto pozdrava, saljem ti fotku Tvog Predsednika (istina, sada mi izgleda nesto sveziji, nego septembra '98.,), kada se fotografisao na kosovu, gle, sa kalasnjikovim... :wink:
legalista bre (rat je, bre, nastavak politike (miloseviceve) oruzanim sredstvima) Idea
Nazad na vrh
TERMINATOR 3

Pridružio: 28 Mar 2005

PorukaPoslao: Sre Apr 06, 2005 12:57 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

evo svezeg dokaza, od juce, o jednoumlju u kilavoj vladi kostunistana ili ti srBistana, posetite www.srbija.sr.gov.yu/kosovo-metohija i vidite :x
sada me ne cudi to sto su ratni zlocinci tzv heroji i sto dobijaju kola i parice :x
jednostranost nas je dovde i dovela, sve dok se ne suocimo sa onim sto je u nase ime radjeno necemo moci da pogledamo nasim komsijama u oci.
evo i dokaza o bezgresnosti u bosni, i to se verovatno nije dogadjalo pa je milosevic bez veze u hagu, i bez veze su optuzeni karadzic i mladic:
"Savez logoraša Bosne i Hercegovine napravio je listu zvjerstava koja su tokom protekloga rata počinjena nad zatvorenicima. Prema istraživanjima svih bosansko-hercegovačkih saveza, udruženja i udruga logoraša najčešće je primjenjivano 125 načina ponižavanja, zlostavljana, mučenja i ubijanja zatvorenika. Ova cifra bi bila bar trostruko veća da je istraživanje uključilo i metode koje su se ponovile manje od tri puta.
Nevjerovatno je koliko su mašte zločinci pokazali u mučenjima i ubijanju ljudi. Popis likvidacija je zastrašujući: klanje nožem, pečenje logoraša na ražnju, spaljivanje na lomači, odsijecanje djelova tijela motornom pilom, prikivanje na krst, odsijecanje genitalija, odsjecanje dojki, gaženje građevinskim mašinama, mljevenje ljudi u tvornicama stočne hrane, zakopavanje živih ljudi.
Logoraš iz Omarske prošao je užasnu torturu, ali ga najviše boli smrt rođenog brata: "Gledao sam kako ga ubijaju na najgori način. Vezali su mu ruke za stub, a noge za traktor i tako su ga živog rastrgli". Njegov kolega, iz logora "Rasadnik" kod Rogatice, svjedoči: "Aliju Omerbašića su isjekli motornom pilom, a Sejfa Mirvića sjekirom. Sejfo je sahranjen, a Alija bačen u propust od kanalizacije".
U odnosu na ova užasna smaknuća, ubistva vatrenim oružjem, sjekirom, kolcem, vješanjem i masovna stijeljanja čak izgledaju manje brutalna.
Ratni sljedbenici haških zatvorenika pokazali su monstruoznu maštovitost i u mučenju zarobljenih ljudi. I ta inventura zla nije ništa manje zastrašujuća: lomljenje zuba puškom, probijanje djelova tijela nožem, odsijecanje ušiju, odsijecanje nosa, stavljanje soli na svježe rane. Batinanja su imala više oblika: kundakom puške, drškom pištolja, odlomljenom nogom od stola ili stolice, bejzbolkama, letvama i kolčevima, udaranje električnim kablovima, amortizerima automobila, francuskim ključem, metalnom polugom, gumenim palicama, šmrkom za vodu.
Logoraši su prisiljavani da jedu otkinute genetalije svojih kolega, da s visine skaču na glavu, da trčeći udaraju glavom u zid, da se međusobno tuku, da šetaju sa daskama koje su im ekserima bile ukucane za noge. Primoravani su i na razne perverzne radnje, a tu su posebno stradale žene. Silovane su bezbroj puta, tjerane da gole poslužuju vojnike, da gole obrađuju polja, dok su ih vojnici jednu po jednu silovali.
Zatočenica iz Foče svjedoči: "Taj 25. jun 1992. godine mi je najcrnji dan u životu. Neki Crnogorac me na oči mog sedmogodišnjeg sina silovao. Tada mi je dijete doživjelo šok i ukočilo se".
Seksualno su zlostavljane, žene, maloljetnice, retardirane osobe. Nabijanje logoraša na staklene, drvene i metalne predmete takođe je uredno registrovano, kao i prisiljavanje žena i muškaraca na perverzne radnje. Nijesu izostala ni najbrutalnija seksualna zlostavljanja pred roditeljima, djecom i članovima obitelji. Silovani su i muškarci: "Mene je lično silovalo 28 četnika. Proklinjao sam majku što me je rodila. I šišarkom su me silovali"- svjedoči bivši logoraš iz Foče.
Njegov kolega iz logora "Čelopek" kod Zvornika priča da je zločince posebno uzbuđivalo da tjeraju logoraše na međusobno opštenje, poslije čega bi im naredili da jedan drugom otkinu polni organ: "I ja sam to uradio, to mi je najteži događaj u životu"

Za sve one koje ovo ne interesuje i koji su cicali i skvicali uz cecu i turbo folk dok se ovo dogadjalo, neka razmisle samo o tome da li bi voleli da se ovako nesto i njima ili nekom njima bliskom desi Question
Nazad na vrh
200/na sat

Pridružio: 31 Mar 2005

PorukaPoslao: Ned Apr 10, 2005 11:10 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Tekstove u kojima su svedocenja zrtava rata koji su pocinjeni u ime "visih srpskih interesa", trebalo bi podeliti po Srbiji u formi letaka. Samo tako istina moze da ispliva, narocito medju onima koji drze na zidovima svojih kuca slike Karadzica, Mladica i ostalih "srpskih vitezova". Uostalom, sta ja pricam o kucama kada na glavnoj autobuskoj stanici u Beogradu stoje ljudi koji godinama prodaju slike i bedzeve sa likom pomenutih ljudi. To totalno iskrivljuje istinu, i pogubno deluje na mlade narastaje u ovoj drzavi.
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Zamisli Srbiju forum -> Haški tribunal/ Suočavanje sa prošlošću Sva vremena su GMT + 2 sata
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 60, 61, 62  Sledeci
Strana 1 od 62

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu
Zamisli Srbiju topic RSS feed