Zamisli Srbiju forum Zamisli Srbiju
(Zamisli svoj grad)

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Kragujevac- Vesti, zanimljivosti..Posaljite komentar, vest..
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 30, 31, 32  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Zamisli Srbiju forum -> Centralna Srbija
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Lingva Pravnik

Pridružio: 02 Mar 2005

PorukaPoslao: Ned Mar 13, 2005 11:27 pm    Naslov: Kragujevac- Vesti, zanimljivosti..Posaljite komentar, vest.. Odgovoriti sa citatom

Psihijatri, sociolozi i psiholozi za tumače povećan broj porodičnih ubistava na području Kragujevca u ovoj godini
Nezaposlenost opasnija od rata

KRAGUJEVAC - Mnogo je mogućih uzroka povećanog broja ubistava na području Kragujevca, gde ih je čak šest puta više nego prošle i ranijih godina, a sve su češća i u krugu porodice. Životni standard građana nekada velikog industrijskog centa drastično je opao u proteklih 12 godina - prosečna plata u Kragujevcu je sa 700 evra, koliko je iznosila 1989. godine, svedena na svega 130 evra u proteklom mesecu.
Iz grupe „Zastava“ prošlog leta je bez posla ostala polovina radnika, oko 11.000. Mogućnosti za njihovo novo upošljavanje su svedene na minimum, a prema podacima Crvenog krsta, od pomoći ove organizacije živi i zavisi oko 40.000 građana, ili svaki četvrti Kragujevčanin.
Slavica Đukić-Dejanović, psihijatar u Kliničko-bolničkom centru u Kragujevcu, kaže da se „najintenzivnije emocije odvijaju unutar porodičnog miljea, jer je emotivna i psihološka komunikacija tu najjača“. - Svedoci smo da je govor mržnje i agresije postao element svakodnevnog života. To je odraz širih društvenih zbivanja i trenutka u kome se nalazimo kao zemlja i kao narod. Zato ne čudi što se najteža agresivna ponašanja, pa i ubistva, dešavaju unutar porodice - kaže Slavica Đukić-Dejanović.
Sociolog Slavica Petković navodi da u društvenim krizama najviše stradaju porodice. U njima se, kako navodi, oslikavaju svi problemi koji karakterišu širu zajednicu.
- Pre 10 godina su mi se za pomoć često javljali ljudi koji su bili opterećeni posledicama rata, uglavnom posle povratka sa ratišta, jer nisu mogli da nađu mir zbog strahota koje su tamo videli ili preživeli. U poslednje vreme njih su smenili oni koji imaju probleme zbog gubitka posla. Zbog gubitka materijalnog oslonca pate cele porodice, a sve je više onih koji su uspeli da zadrže svoja radna mesta, ali se boje da ih ne izgube u nekom narednom periodu - tvrdi Slavica Petković. Da na porast agresivnog ponašanja utiče borba za egzistenciju potvrđuje i Katarina Jakovljević, sociolog u „Zastava-Namenskim proizvodima“. Prema njenom mišljenju, u sadašnjoj Srbiji, koja je u tranziciji, teška materijalna situacija suočava sve veći broj građana sa nesigurnošću.
- Nasilje u ovdašnjim porodicama je tradicionalno često skrivano od očiju javnosti. Sada poprima drastične razmere, i to u okviru porodice koja treba da pruži najveću sigurnost - objašnjava Katarina Jakovljević.
Prema mišljenju psihologa Ivana Nedeljkovića, godine nemira i previranja doprinele su da nov sistem vrednosti nije uspostavljen, pa je nastalo stanje bez pravila.
- Porodice su izgubile oslonac i njih sada karakteriše borba za preživljavanje u kojoj se zapostavljaju međusobni odnosi i u kojoj nema nimalo razumevanja i tolerancije. Ljudi danas žive zajedno, ali je svako obuzet svojim poslom i na decu niko ne obraća potrebnu pažnju. To je samo formalna zajednica, ali ne i stvarna. Uz to, ekonomski očaj, uz nedostatak novca, isteruje slogu iz kuće. U stanju stalnog stresa i trzavica, ljudi se prazne tako što bes iskaljuju na ukućane - kaže Ivan Nedeljković.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
fidel

Pridružio: 10 Mar 2005

PorukaPoslao: Uto Mar 15, 2005 1:59 pm    Naslov: Svaki deseti ima prihod manji od jednog dolara dnevno Odgovoriti sa citatom

Sve veće siromaštvo među Kragujevčanima
Svaki deseti ima prihod manji od jednog dolara dnevno
Kragujevac, Danas - U Kragujevcu, prema oficijelnim podacima, više od 6.000 porodica živi u siromaštvu, dok svaki deseti žitelj šumadijske prestonice preživljava sa prihodom manjim od jednog dolara dnevno. Usled sve teže socijalne situacije, u Kragujevcu će tokom ove godine, za pomoć najugroženijim slojevima stanovništva, iz gradske kase biti izdvojeno 64 miliona dinara.
Glavni gradski stručnjak za socijalnu politiku Slavica Saveljić kaže da u Kragujevcu raste broj socijalno ugroženih, te da od oko 180.000 njegovih stanovnika, njih više od 18.000 živi sa primanjima manjim od jednog dolara dnevno. Dodaje da 850 ovdašnjih porodica prima socijalnu pomoć u vidu materijalnog obezbeđenja preko Centra za socijalni rad, dok 580 Kragujevčana dobija jedan topli obrok dnevno u kuhinji Crvenog krsta, a 500 žitelja centra Šumadije koristi dodatak za tuđu negu.
Od početka 2005. iz gradske kase je već izdvojeno po 5.000 dinara, na ime jednokratne novčane pomoći za 2.067 socijalno najugroženijim porodicama. Gradska vlast će, prema rečima Slavice Saveljić, nastaviti da pomaže socijalno ugrožene Kragujevčane, ali je jedino rešenje za prevazilaženje sve nezavidnije socijalne situacije u Kragujevcu "obezbeđivanje posla za armiju nezaposlenih ljudi".
U Kragujevcu je, inače, zvanično evidentirano 21.460 nezaposlenih, dok se na evidenciji Zastave zapošljavanja i obrazovanja (ZZO) nalazi još oko 6.200 prekobrojnih Zastavinih trudbenika, koji od jeseni 2001. primaju državnu "apanažu" od po nekoliko hiljada dinara mesečno. Gašenje ZZO zvanično je, međutim, najavljeno za 1. septembar ove godine.
Z. Radovanović
Nazad na vrh
intrepid

Pridružio: 21 Mar 2005

PorukaPoslao: Pon Mar 21, 2005 9:51 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Poštovano uredništvo i poštovani članovi zamislisrbiju.org foruma,

Drago mi je da je neko otvorio forum ove sadržine, dakle forum koji će se baviti budućnošću Srbije. Radujem se, takođe, što vidim da ima dosta učesnika koji kvalifikovano diskutuju o temama ovde postavljenim.

Ja sam administrator foruma i portala www.kgonline.info
Na našem portalu možete pročitati sve aktuelne vesti iz Kragujevca, koje zahvaljujući saradnji sa www.naslovi.net odakle ih, pomoću RSS feeda, preuzimamo.

Nadam se da ovim "samoreklamiranjem" nisam narušio etikeciju na ovom forumu. Upravo sam postavio obaveštenje o vašem forumu na našem forumu:

http://www.kgonline.info/viewtopic.php?p=2196#2196

Moram da vam kažem da sam za vas čuo tako što sam video billboard u Kragujevcu, inače nigde na domaćem internetu nisam naleeo na vaš banner.

Puno uspeha u vašem radu i srdačan pozdrav,

webmaster@kgonline.info
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora

Pridružio: 16 Mar 2005

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2005 11:22 am    Naslov: Nacisticke poruke u Kragujevcu ! Odgovoriti sa citatom

Dok sam prolazio pored memorijalnog parka u Sumaricama, na spomeniku naroda Hrvatske, video sam iscrtane kukaste krstove.
Isto tako procitao sam u novinama da je predsednistvo stranke Zajedno za Kragujevac saopstilo da najostrije osudjuje pisanje nacistickih simbola, kao i da veruju da je to usamljeni incident. Skoro su na srpskoj pravoslavnoj crkvi koja je jos u izgradnji, nacrtani satanisticki simboli.
Nekome je ocigledno stalo da nas zavadi sa narodom kojeg simbolise stradanje na ovoj planeti. POGODITE KOME !!!

Nazad na vrh
Urednik

Pridružio: 28 Feb 2005

PorukaPoslao: Pon Mar 28, 2005 8:16 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Policija SUP Kragujevac podnela je juče Okružnom javnom tužilaštvu kriviče prijave protiv Ljiljane Ivanović (53) iz Novog Sada, koordinatora za ekonomsko-finansijske poslove PP "Ronako" iz Opova, kod Pančeva, i NIP "Vesti dana" iz Beograda, kao i protiv Radisava Obradovića (50) i Vukice Dobrivojević (50), sudija Trgovinskog suda u Kragujevcu.
SUP saopštava da se osnovano sumnja da je Ljiljana Ivanović, u martu i aprilu 2004. godine, zloupotrebila službeni položaj i falsifikovala službene isprave, tako što je sačinila i Trgovinskom sudu u Kragujevcu dostavila fiktivna knjižna zaduženja prema Štampariji "Nikola Nikolić" iz Kragujevca, čime je ova štamparija oštećena za više od 22,7 miliona dinara. Sumnja se da su "Obradović i Dobrivojević, sudije Trgovinskog suda u Kragujevcu, izvršile krivično delo korupcija u pravosuđu, jer su omogućili da se preduzeća "Ronako" i "Vesti dana", na štetu štamparije "Nikola Nikolić", obogate za više od 22,7 miliona dinara". ((FSOE)
Nazad na vrh
legalista

Pridružio: 12 Mar 2005

PorukaPoslao: Pet Apr 01, 2005 11:27 am    Naslov: Pravda i tome slicno... Odgovoriti sa citatom

"Više od deset godina kragujevačko pravosuđe ne rešava slučaj ABC Stragarit. Najveća pljačka u istoriji Šumadije, krajem decembra 1992. protivzakonitom odlukom suda preoteta mi je kompletna firma sa zalihama u višemilionskoj vrednosti u markama, fakturisanom realizacijom, polugotovim i gotovim proizvodima i mojih 2,6 miliona maraka, rekao je vlasnik Radisav Rodić za Glas šumadijski"

Mislim da ovaj slucaj dovoljno govori sam za sebe. Umesto da javni tuzioc goni ucinioce krivicnih dela, on odbija da pokrene postupak iako su mu ponudjeni dokazi. Voleo bih da cujem na koji nacin bi ovaj slucaj uspeo da objasni Ministar pravde Stojkovic, jer pretpostavljam da cita dnevnu stampu koja o ovome stalno pise. Je li to ta "nezavisnost i efikasnost pravosudja" o kojoj stalno slusam na TV ?
Nazad na vrh
SCORPIO

Pridružio: 17 Mar 2005

PorukaPoslao: Sub Apr 09, 2005 1:11 am    Naslov: "Srecni" radnici ? Odgovoriti sa citatom

"U fabrikama namenske industrije okončano izjašnjavanje radnika za dobrovoljni odlazak. Zastava-Oružje nudi 300 evra po godini staža. U fabrikama Grupacije odbrambene industrije Srbije, osim u Zastava Oružju, okončano je izjašnjavanje radnika o tome da li, uz odgovarajuće otpremnine, žele da dobrovoljno napuste svoja radna mesta".

Mislim da je na pomolu nova prevara, koju ce radnici osetiti na svojoj kozi tek kada potrose otpremnine. Ljudi ne shvataju da dobijanjem novca Vlada pokusava da ih obmane. Niko od radnika ne razmislja o tome sta posle, tj. kada budu potrosili novac. Drzava prema njima nema vise nikakvu obavezu, jednostavno oni za nju u pravnom smislu vise ne postoje.
Ovako na delu izgleda "ekspertsko" resavanje problema Idea
Nazad na vrh
Katja

Pridružio: 21 Mar 2005

PorukaPoslao: Uto Apr 12, 2005 10:40 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nemacka firma "Sefenaker" odustala je od izgradnje pogona za proizvodnju automobilske svetlosne signalizacije u Kragujevcu, a glavni razlog za odustajanje je, kako su rekli investitori, politicka situacija u zemlji i prisustvo socijalnih tenzija. Inace bila je predvidjena izgradnja hale od 16.000kvadrata u kojoj je trebalo da radi 600 radnika.

I eto, izgubismo ovaku dobru priliku. Pa ovo je moglo da smanji stepen nezaposlenosti u Kg za 2%, koji je inace najveci problem grada. Ali Question
Nazad na vrh
helena

Pridružio: 24 Mar 2005

PorukaPoslao: Sre Apr 13, 2005 12:38 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ministar zdravlja u Vladi Srbije, Tomica Milosavljević, svečano je u Kliničkom centru Kragujevca otvorio novu angio salu, u čije opremanje je uloženo 750.000 evra, i u kojoj lekari sada mogu da rade najsloženije operacije na krvnim sudovima i srcu.

Nase zdravstvo, posle dugo vremena, obnavlja kapacitete. Pa bilo je i vreme. Konacno ce ljudi moci da se lece a ne da ih lekari setkaju KG-BG-KG.....
Nazad na vrh

Pridružio: 16 Mar 2005

PorukaPoslao: Pet Apr 15, 2005 11:20 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Knjiga "Pljačka na kragujevački način" biće dostavljena svim državnim organima. Sunovrat javnog morala pravosuđa. Biznismen Radisav Rodić na konferenciji za novinare o sopstvenim iskustvima, sudbini domaćeg i stranog kapitala i neizvesnim ulaganjima. Knjiga "Pljačka na kragujevački način" koja govori o sudbini fabrike "Stragarit" u Stragarima i, kako je to naglasio njen autor Miodrag Skulić, sunovratu javnog morala šumadijskog pravosuđa i vlasti, predstavljena je u Kragujevcu pre dva dana.
Na konferenciji za novinare o sopstvenim iskustvima, sudbini domaćeg i stranog kapitala, te pravnoj nesigurnosti ulaganja u Kragujevcu i Šumadiji, govorio je beogradski biznismen Radisav Rodić, vlasnik dela kapitala u "Stragaritu"... Došao sam u Kragujevac, grad koji je putem medija od mene želeo da napravi najcrnjeg đavola".

Stigli smo dotle da je izdata knjiga o pljacki, ali ne verujem da ce je neko od ljudi koji su na vlasti procitati. Oni ne vole da citaju-tu su slicni sa radikalima. Kragujevac ce jos dugo ostati [b]"dolina gladi" Question
Nazad na vrh
smart boy

Pridružio: 14 Apr 2005

PorukaPoslao: Ned Apr 17, 2005 2:18 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Naoružani ljudi u uniformama nisu prekjuče uspeli da u selu Brzan kod Kragujevca uhapse penzionisanog generala Vojske Republike Srpske Zdravka Tolimira za kojim je Haški tribunal raspisao poternicu.
Umesto bivšeg pomoćnika Ratka Mladića zaduženog za bezbednost, specijalci su pronašli i isprepadali 74-godišnju staricu Miliderku Vićentijević, kojoj su pretresli kuću i celokupno domaćinstvo.
- Nešto pre osam sati izjutra nepoznati uniformisani ljudi, naoružani i sa providnim štitovima, upali su u moje dvorište i u kuću. Počeli su da otvaraju sva vrata, čak su virili i u špajz i u WC. Dvorište je bilo opkoljeno, a onda su počeli da premeravaju kuću tražeći neko skrovište. Mnogo sam se uplašila i slošilo mi se jer sam šećeraš, preživela sam infarkt i pijem 18 lekova svakog dana - kaže Miliderka Vićentijević.

bas su neuspesni ovi nasi specijalci...u stvari vise smesni...nek osmisle malo te svoje akcije a ne da unose nemir medju stanovnistvo Twisted Evil
Nazad na vrh
Player

Pridružio: 03 Apr 2005

PorukaPoslao: Uto Apr 19, 2005 12:30 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

"Svi "Zastavini" sindikati (njih 11, među kojima Samostalni, Nezavisnost, Solidarnost, Sindikat auto-industrije, ASNS...) oštro su juče protestovali protiv najavljenog ponovnog uvoza polovnih vozila starijih od šest godina. Tim povodom, sindikalci Zastave obratili su se juče, otvorenim pismom, republičkom ministru finansija Mlađanu Dinkiću".

Ne razumem na koji nacin je ugrozena fabrika "Zastava", uvozom stranih polovnih automobila Question
Jedan moj komsija je kupio novi Jugo 55, ali sa cetiri razlicite felne. Kada je otisao da reklamira, rekli su mu da ce morati da saceka red-zbog velikog broja reklamacija. Arrow Idea
Da bi ste kupili novo zastavino vozilo (npr. Jugo), morate da uplatite odmah celu sumu novca... :?
Sustina je u tome da je fabrici potreban novac za materijal, isto kao u nekoj majstorskoj radionici Crying or Very sad
To je nasa automobilska industrija Question
Nazad na vrh
boba

Pridružio: 20 Apr 2005

PorukaPoslao: Sre Apr 20, 2005 12:40 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ovogodisnji cetvrti regionalni festival alternativne kulture "Refrakt" bice odrzan od 10 do 15 maja u sest gradova Srbije, medju kojima je i Kragujevac.
Iako ce kragijevacki "Refrakt" ponuditi skromniji program od beogradskog,vecina manifestacija u okviru festivala bice besplatna ili po veoma prisupacnoj ceni.
Organizator "Refrekta" u Kg je nevladina organizacija Milenijum uz partnerstvo Doma Omladine.
Nazad na vrh
sirius

Pridružio: 25 Mar 2005

PorukaPoslao: Čet Apr 21, 2005 10:33 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

"Detektivi agencije "OZNA", posle višemesečnih provera, nedvosmisleno su utvrdili da majkama Dragici Milovanović iz Svilajnca i Bosiljki Groza iz Vršca nisu ukradene bebe, i da su, ma kako to neko pokušao da tumači, obe žene i njihove porodice žrtve svesne manipulacije. Jovanović kaže da su detektivima agencije dati na uvid svi traženi dokumenti u bolnici u Vršcu, Kliničkom centru u Kragujevcu, Domu zdravlja u Svilajncu i Institutu za neonatologiju u Beogradu"...

Zasto bih verovao nekoj detektivskoj agenciji, koja je verovatno sve ovo odradila po necijem nalogu... 8)
Oni "proverili" i stvar resena... Question Laughing
Mora se sprovesti jedna drzavna akcija, koja ce ukljuciti sve relevantne faktore u drzavi... :(
Dajuci agencijama da ispituju pojedinacne slucajeve kradje beba, neko zeli da minimizira ceo ovaj problem... Embarassed
ZASTO Question
Nazad na vrh
Leonardo

Pridružio: 17 Mar 2005

PorukaPoslao: Pon Apr 25, 2005 2:12 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

"Moguć izlazak na ulice 4. maja. Sindikalci Zastave Oružja i Fabrike automobila najavljuju proteste"

Dokle vise da najavljujete proteste !
Najavljuje se prikazivanje filma, koncert, ili neka sasvim deseta stvar. Nema tu mnogo da se prica, izadjes na ulice, odes do Beograda ispred zgrade Vlade, i obavestis one koji ne znaju da se u Srbiji tesko zivi (propada)...
Ali ne kao Smiljanic, koji je "specijalizirao" pregovaracko-trgovacke finese. Nismo mi (radnici) ovce da nas on vodi.
Kada budu stale sve: fabrike, skole, fakulteti, sudovi, onda ce konacno postati jasno zasto Kragujevac zovu "Dolina gladi"...
Ako prosetate gradom videcete da samo radi brza hrana, sve drugo lici na grad iz Engelsovih dela...
PS. Nisam komunista, ali ni naivcina :(
Pozdrav i KG. !!!
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Zamisli Srbiju forum -> Centralna Srbija Sva vremena su GMT + 2 sata
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 30, 31, 32  Sledeci
Strana 1 od 32

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu
Zamisli Srbiju topic RSS feed