Zamisli Srbiju forum Zamisli Srbiju
(Zamisli svoj grad)

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Ko su danas medijski idoli u Srbiji?
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 23, 24, 25  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Zamisli Srbiju forum -> Mladi- problemi, inicijative, angažovanje- Komentari!
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Atja

Pridružio: 27 Apr 2005

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2005 10:50 am    Naslov: Ko su danas medijski idoli u Srbiji? Odgovoriti sa citatom

Radim istrazivanje za Media Centar Sarajevo na temu medijskih idola.
Mene interesuje vase misljenje.
Kakvi su ti nasi idoli koji se tako samozadovoljno cere sa malih ekrana.
Da li su oni neko na kog se treba ugledati?
Koliko su mediji (ili nisu) "krivi" za pravljenje med. idola?
Hvala unapred Very Happy
bale

Pridružio: 24 Apr 2005

PorukaPoslao: Pet Apr 29, 2005 2:16 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Kriza i ratovi devedesetih godina doveli su do jedne potpune destrukcije u kulturnom smislu, koje se nazalost i danas oseca. Srbijom su tada ovladali proroci, mafijasi i novokomponovani pevaci. U toj opstoj tragediji najvise su stradali nevini, deca. Deca Srbije su bila opsednuta ljudima koji su im prestavljeni kao heroji, pravednici, borci i na taj nacin im je usadjivana slika kakav treba biti i na koga se ugledati. Drzavana televizija, naravno "u ime visih interesa" im je te ljude tendenciozno ubacivala u podsvest i skrivala im pravu sliku i donosenje normalnog zakljucka u vezi istih. Deca su umesto da razmisljaju o nekim normalnim stvarima, razmisljala o kapetanu Draganu i njemu slicnim.
Sto sam sve ovo pricao. Tih ratnih godina se u Srbiji javlja jedan nov socioloski fenomen, zvani TURBO FOLK. To je bio nacin da se mladi ljudi iz ratnog stanja preobrate u mirnodopsko ali opet pod kontrolom drzave. Mladi ljudi svoje idole vide u Ceci, Miri Skoric, Zelljku i ostalim nuspojavama Srbije. To je ono najtragicnije. Bez ikakvog ukusa, uz svestranu pomoc medija, preko noci ove socioloske nakaze postaju idoli vecini mladih u Srbiji. Deca se truju sa njihovim pesmama, gde im se otvoreno prezentuje koje su "vrednosti" ljudi pozeljne u tadasnjem drustvu. Novac i moc, sve se vrtelo oko toga. Nema ljubavi, nema razumevanja, sve se moze kupiti. Verovatno nabolji primer propadanja Srbije u to vreme odslikala je pesma koja kaze:
koka kola, malboro suzuki
diskoteke, gitare, buzuki
to je zivot, to nije reklama
nikom nije bolje nego nama
To je zaista zalosno, kako je ova drzava trovala i zaglupljivala svoje stanovnistvo.
Danasnja situacija ne zaostaje mnogo. Mladi ljudi svoje idole opet vide u pevacima novokomponovane muzike. Da je to tacno, uverio sam se kada sa video koliko se mladih ljudi javlja na audicije koje organizuje "grand produkcija", koja predstavlja fabriku loseg ukusa i transparentnog kica. Pink televizija je najveci krivac medijske manipulacije ljudskim vrednostima jednog drustva. Mladi su potpuno opsednuti pricama o junacima Pink&Grand produkcije. Idoli su vidjeni u Natasi Bekvalac, Stoji, Seki i ostalima koje ne mogu da pominjem, nisu to ni zasluzili.
Sve ove koje sam pomenuo su odgovor na tvoje pitanje i prava slika "vrednosti" i (ne)kulture koju mladi ljudi i Srbija nikada ne treba da prihvate. Ona je upropastila dobar ukus i tako nas udaljila od civilizacije Exclamation

Pozdrav, BALE Very Happy
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
wilkinson

Pridružio: 25 Apr 2005

PorukaPoslao: Sub Apr 30, 2005 1:14 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Potpuno si u pravu, nametnuli su nam estradni otpad a da toga nismo bili svesni. Kao sto su stari Grci-Rimljane nazivali kradljivcima duse, jer su smatrali da su im preuzeli kulturu, tako bih ja ove iz Grand parade-nazvao rusiteljima zdravog duha.
Sve ovo moze da se desi u drzavi koja je izgubila sve kriterijume koji dele: ruzno od lepog, glupo od pametnog, iskreno od laznog...
U drzavi laznih heroja i heroina Embarassed
Nazad na vrh
vertigo

Pridružio: 28 Apr 2005

PorukaPoslao: Sub Apr 30, 2005 10:27 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nekada su se mladi ljudi trudili da budu sto uspesniji, bilo u sportu, ucenju ili muzici, ali danas je situacija drugacija i zabrinjavajuca. Uveravam se iz dana u dan da je u Srbiji stvorena jedna nova pojava , jedan novi stil zivota. Ta Pink (ne)kultura, uz pomoc veoma jakog medijskog nastupa, napravila je od mladih ljudi prazne osobe koje samo razmisljaju o novcu izgledu i lepom provodu. To je za njih najvaznije.
Napravite anketu sa decom do 15 godina kao ciljnom grupom, pitajte ih sta bi voleli da budu odnosno cime bi da se profesionalno bave u zivotu.
Tako ce biti jasno koliko jak uticaj tv Pink ima na mlade ljude, kako ima se servira razmisljanje o stilu zivota koji je daleko od onog razumnog Embarassed
Nazad na vrh
shone

Pridružio: 30 Apr 2005

PorukaPoslao: Sub Apr 30, 2005 3:36 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Sve je ovo istina sto pricate i definitivno je tacno da je urusavanje sistema vrednosti zapocelo sa tragicnim dogadjajima devedesetih godina.
Odjednom je sav drustveni talog isplivao na povrsinu i tako se nazalost nastavilo do danas.
Meni su nekako u toj prici najnesimpaticniji pomenuti turbo folkeri, i njihova sposobnost da prezive u svim rezimima. Takvi su radili u interesu Milosevicevog rezima i totalno su degradiralli kulturu, tako da ne cudi sta smo sve doziveli za vreme tih teskih godina. Masa ljudi je u njima videle svoje idole i takva praksa se nastavila do danas.
Zbog takve ocajne situacije mozemo sa jedne strane optuzivati uticaj televizije i njeno propagandno modelovanje uma, ali takodje ne smemo zanemariti i individualni karakter pojedinca. Nismo se svi "navukli" na takav nacin rasudjivanja i zivota, postojimo i mi koji smo uspeli da prezivimo i ignorisemo ovaj poguban uticaj. Ali opet nema nas mnogo. Pogledajte po ulicama kako se oblace deca i razmislite koliki je uticaj Pinka i njegovog sugerisanja zivota i vrednosti. Deca bezmalo idu gola po ulicama i oblace se kao njihovi idoli sa estrade. Jos malo pa ce u stiklama da idu u prvi razred.
HAOS, fensi, sto bi rekli Evil or Very Mad
Nazad na vrh
slobodarac

Pridružio: 26 Apr 2005

PorukaPoslao: Uto Maj 03, 2005 5:07 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Da je tacna cinjenica da su medijski idoli mladih Srbije pevaci Grand produkcije, uverio sam se pre neki dan Evil or Very Mad Znao sam to i ranije, ali sam se nadao da takav trend prolazi. Medjutim, sve nade u oporavak duha mladih ljudi su pale u vodu kada sam video kolika je posecenost koncerata ovakve vrste Embarassed
U prepunoj sali Doma sindikata, "grandovci" su doveli publiku do transa. Histericna deca su urlala iz sveg glasa, kao da su omamljeni najjacim stimulansima, vristanje i jecaj za idole Sad To je strasno. Da li postoji bar minimalni nivo svesti kod ove dece Question Ovo je bila morbidna slika, nalik na one iz devedesetih godina. Zar u vreme primetnog tehnickog napretka svest mladih ljudi se zrozava na nivo najveceg neukusa i kulturne destrukcije koja nas je zadesila, turbo folka Question
Ocajan sam zbog ovakve situacije, koja je od dece napravila horde kloniranih "pink zombija", bez razuma i ukusa.
Gomila nesklada i anomalija, bolno Shocked
Nazad na vrh
1987.

Pridružio: 02 Maj 2005

PorukaPoslao: Sre Maj 04, 2005 3:08 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Zašto toliko naroda u Srbiji traga za idolima? Otkud ta neodoljiva i neumoljiva žudnja za slavnim ličnostima? Otkud to bezumno obožavanje? I ta nezasita potreba da se upijaju životi "slavnih"?
Onaj ko žudi za "slavnima" pokušava da tako, na posredan način, ostvari vlastitu neostvarenu težnji za slavom. Taj bi da se, posredstvom svojih idola, uzdigne iznad drugih, što mu u stvarnom životu ne polazi za rukom.

A sta je zapravo u Srbiji medijska slava? Način da se neko u bljesku i sjaju uzdigne iznad mnoštva "običnih" ljudi i njihovih "običnih" i "sivih" života. Da se istrgne iz bezimene i bezlične anonimnosti mnogih.

Sam sistem slave, industrijski proizvedene, '90.-tih medijski naduvane i svakodnevno naduvavane, podrazumeva, malo slavnih a bezbroj anonimnih. Jer slava medijskih idola u Srbiji, počiva na anonimnosti drugih. Jedno bez drugog ne ide.

Tako je ogromna većina primorana da odustane od pokušaja da slavu ostvari u vlastitim životima. Ne odričući se pritom svoje potrebe za slavom koja, iako prigušena, nastavlja da tinja i tišti u dubini njihovog bića.
Tim ljudima njihovi stvarni, "obični" životi izgledaju jadni, ništavni, beznačajni. Gorki i razočarani, osećaju se nepravedno osuđenima na "običnost". Oni zapravo i ne žive svojim svakodnevnim životima koje tek otaljavaju. Zaista žive tek upijajući živote svojih idola.
Ushićujući se svojim idolima oni se, posredno, ushićuju sobom samim.
Ili tačnije, onim što bi želeli da jesu a što im nije dato da postignu. Obožavajući medijski prenaduvane slavne ličnosti, obožavaju zapravo naduvanu sliku sebe samih.

A prigrliti "idole" znači odreći se vlastitog života. I sigurno je
zabrinjavajuće i uznemiravajuće da sve više ljudi to čini.

Jer "slava" srpskih, medijskih idola je varka koja zavodi u bespuće.
Valja prihvatiti svoj život kao vrednost po sebi. I živeti ga čitavim bićem, onakvog kakav jeste. Iz dana u dan.

corto

Pridružio: 30 Apr 2005

PorukaPoslao: Sre Maj 04, 2005 1:34 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

U tome jeste problem, u trazenju idola i idolopoklonstvu. Mlad covek ne kreira svoju licnost na pravi nacin, nego se personifikuje sa idolima i tako svoje unutrasnje zelje "uspeva" da nahrani.
Ocito je da je tako razmisljanje nerealno, i cini mi se da je to nacin na koji oni kompenzuju svoje snove. Ali snovi su snovi, a realnost je nesto sasvim drugo.
Na takav nacin ce izgubiti sopstveni integritet, postati deo jedne amorfne mase, gde ce izgubiti ono najvaznije, svoje JA.

fokus

Pridružio: 25 Apr 2005

PorukaPoslao: Čet Maj 05, 2005 1:32 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nije dobro vezivati se za licnost, ma koliko ona izgledala uzviseno u jednom trenutku, vremenu...
To idolopoklonstvo vuce svoje korene iz davne proslosti. Nekada su to bili kraljevic Marko, Banovic Strahinja, a danas: Arkan, Legija, Zveki, Gumar, Maka...
Ne razumem ljude koji mogu simpatisati ubice, bili oni iz narodne pesme ili sa Pinka...
Zato bih svima savetovao verujte u sebe a ne u druge...
Nemojte biti robovi svojih skrivenih zelja, teznji, ambicija...
Otreznite se Shocked
Nazad na vrh
scream

Pridružio: 06 Maj 2005

PorukaPoslao: Pet Maj 06, 2005 2:20 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

focus ::
To idolopoklonstvo vuce svoje korene iz davne proslosti. Nekada su to bili kraljevic Marko, Banovic Strahinja, a danas: Arkan, Legija, Zveki, Gumar, Maka...

Vrlo je mali broj dece i mladih koji nemaju problema sa identitetom i koja se ne poistovecuju sa svojim idolima. Zbog svega onog loseg sto nam se desavalo, doslo je do destrukcije u razumu mladih koji su za vreme ratnih godina svoje idole pronasli u ljudima koji su posredstvom propagandne masinerije njima predstavljeni kao takvi. Ne treba da cudi da su deca u vemenu ratova devedesetih godina vodila dijalog ovakve vrste:
- Ja sam Arkan, a ko si ti?
- Ja sam kapetan Dragan
Nezaboravne su i pesme koje su otvoreno sugerisale mladima nacin razmisljanja:
Mila majko, doslo novo doba, rodio se Milosevic Sloba. Ili jos bolja:
Mi imamo srce lavlje, mi branimo pravoslavlje- Baja mali knindza
Vestom montazom karakteristicnih detalja i sitnica, propaganda je uspela da u tim godinama mlade ljude zavede i uoblici im sliku kriminalaca, ubica i totalitarista u idole.
Nazad na vrh
persson

Pridružio: 07 Maj 2005

PorukaPoslao: Ned Maj 08, 2005 2:52 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Moj odnos prema idolima je krajnje negativan, smatram da idoli samo zavaravaju i zamagljuju pravu stvarnost i da mladi ljudi kroz tu opcinjenost propustaju da urade nesto vise na svojoj licnosti. Glupo je vezivati se za neke licnosti, slepo obozavati sve sto je vezano za njih. Danasnji idoli mladih su nazalost oni koji su im tako prezentovani putem propagande.
Situacija se veoma malo promenila od one koja je bila devedesetih godina. Polu gole pevacice sa izbacenim grudima bacaju na kolena danasnju omladinu. Mladici sanjaju Seku Aleksic i Cecu, devojke se oblace kao one, sve se svodi na novac i moc. Sve se kupuje, pa cak i ta duhovna praznina onih kojima su ovakvi uzori Exclamation
Nazad na vrh
sindy

Pridružio: 09 Maj 2005

PorukaPoslao: Pon Maj 09, 2005 12:27 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Moj moto je Arrow BUDI SVOJ I SLEDI SVOJE INSTINKTE Cool

Postavi sebi cilj i uradi sve sto je potrebno da do tog cilja dodjes. Ne obracaj paznju na okruzenje, vec samo idi napred i usavrsavaj se. Doci ce i kod nas to vreme kada ce idoli biti svestrani ljudi a ne zvezde granda. Imaj idola ali smatraj ga samo modelom i ne prisvajaj sve njegove karakteristike.
Nazad na vrh
Sima kosmos

Pridružio: 07 Maj 2005

PorukaPoslao: Pon Maj 09, 2005 11:25 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nisu Ceca, Seka, Mica, Baja,..Grand,... stvorili Dobricu i Amfilohija. Oni su njihovo cedo. Idoli mladih danas i devedesetih posledica su necega daleko ozbiljnijeg, a ne uzrok. Sada ponovo imamo cvetanje turbo folka, devedesete ne vracaju kao retro. Jedan od znakova povratka u lude devedesete jesu i pojava i cuvenih patika, simbola dizelasa, nike airmax2. Bas me zanima sta je na nogama imao onaj 'heroj' sto je pucao u Djindjica? Sta li je slusao kada je izlazio sa ortacima na splavove,ili gde vec?
Danasnji idoli na zalost samo su odraz posrnulosti nacije!
Nazad na vrh
akrobata

Pridružio: 01 Maj 2005

PorukaPoslao: Uto Maj 10, 2005 12:09 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Sima kosmos ::
Nisu Ceca, Seka, Mica, Baja,..Grand,... stvorili Dobricu i Amfilohija. Oni su njihovo cedo. Idoli mladih danas i devedesetih posledica su necega daleko ozbiljnijeg, a ne uzrok. Sada ponovo imamo cvetanje turbo folka, devedesete ne vracaju kao retro. Jedan od znakova povratka u lude devedesete jesu i pojava i cuvenih patika, simbola dizelasa, nike airmax2. Bas me zanima sta je na nogama imao onaj 'heroj' sto je pucao u Djindjica? Sta li je slusao kada je izlazio sa ortacima na splavove,ili gde vec?
Danasnji idoli na zalost samo su odraz posrnulosti nacije!

Mogu da ti kazem da sam se najezio kada sam procitao da nike airmax2 ponovo u trendu. Dizelasi, taj produkt nazadne, nasilnicke miloseviceve Srbije, primitivni i neprosveceni violentni manijaci koji su pokupili u sebi svu negativnu energiju i sirili je po okolini. Dizeli su bili devastacija srpske kulture, njeni dzelati. Sa koznim jaknama koje su uredno zapasali u donji deo trenerke i sa cuvenim airmax2, vrlo brzo su se transformisali u mafijase i "uspesne" opasne momke. Takvi su totalno unazadili generacije koje su u takvima videli svoje idole. Setite se mode devedesetih i sve ce vam biti jasno. Setite se Kneleta, trenerka i kajli.
Moja drugarica koja je iz civilizovane Holandije me je jednom prilikom, tacnije 1993 zbunjeno pitala da li su ti ljudi koje je videla u gradu sportisti, da li oni idu na dzoging? Strasno, svi mladi u Kappa trenerkama i zalizanim frizurama.
Jos je strasnije sto se to vraca. Turbo folk je sve vreme bio prisutan a sada ce imati vizuelnu potporu da ga ojaca.
Moj predlog: Pustiti sve splavove niz reku, nek idu preko grane jer nama treba cist vazduh bez vazdusnih djonova.
Nazad na vrh
mala marina

Pridružio: 13 Maj 2005

PorukaPoslao: Pet Maj 13, 2005 9:45 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Srecna sam sto me nije poneo taj talas trazenja i pronalazenja idola u ljudima koji to sigurno ne mogu da budu. Uzeli ste primer folk pevaca zato sto su oni nazalost najvise eksponirani i meni nije jasno zasto moja generacija u njima i njihovom zivotu prepoznaje pravi put. Toliko puta sam ragovarala na ovu temu , ali ne pomaze. To je neka opcinjenost i bolje receno projektovanje nekih svojih zelja. Mladi se povode za zivotom koji ce im doneti novac i slavu a pevanje je odlican nacin da to urade. Malo je nas koji ne mislimo ovako, malo je onih koji prvenstvo daju pravim vrednostima. Ja sa vecinom mojih vrsnjaka ne mogu da pricam o kulturi o filmovima, a o muzici je nemoguce. Retki su oni koji se nisu dali uticaju pink masinerije, retkost je naleteti na nekog ko ne izlazi u grad i ne "uvija kukovima" po folkotekama. Zaista jezivo.
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Zamisli Srbiju forum -> Mladi- problemi, inicijative, angažovanje- Komentari! Sva vremena su GMT + 2 sata
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 23, 24, 25  Sledeci
Strana 1 od 25

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu
Zamisli Srbiju topic RSS feed