Zamisli Srbiju forum Zamisli Srbiju
(Zamisli svoj grad)

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Nasilje u porodici! Prijavite slucaj nasilja; Vas komentar.
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Zamisli Srbiju forum -> Pravno savetovalište
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Lingva Pravnik

Pridružio: 02 Mar 2005

PorukaPoslao: Čet Mar 10, 2005 11:45 am    Naslov: Nasilje u porodici! Prijavite slucaj nasilja; Vas komentar. Odgovoriti sa citatom

Nasilje u porodici
Kada govorimo o krivicnim delima koja imaju obelezja nasilja tokom izvrsenja, onda ih mozemo sagledati iz dva ugla: kao dela tradicionalnog kriminaliteta (tu spadaju: ubistva i nanosenje telesnih povreda; silovanje; razbojnistvo i razbojnicka kradja-koja u sebi imaju elemente imovinskog i nasilnickog kriminaliteta), i dela koja spadaju u novije oblike nasilnickog kriminaliteta (tu spadaju: nasilje u porodici; i deca kao zrtve nasilja).
Danas se u javnosti cesto postavlja pitanje, sta se podrazumeva pod nasiljem unutar porodice, da li se to desavalo i ranije ali se precutkivalo, ili je pak to sasvim nova pojava?
Odgovor na ovo pitanje nije nimalo jednostavan, jer zahteva istorijsku i sociolosku analizu za sta je potreban veliki broj istrazivaca, dosta vremena i znatna materijalna sredstva. U svakom slucaju cinjenica je da nasilja ima, s tim sto su porodice kao osnovne celije drustva u ranijem periodu bile mnogo zatvorenije pa se do podataka teze dolazilo. U svetu je zabelezen porast broja krivicnih dela sa elementom nasilja. Tako je, “u SAD u razdoblju 1965-1970. godine broj takvih krivicnih dela rastao po stopi od 6 % godisnje, a trend porasta je sa varijacijama od 1-4 % bio zabelezen do 1988. god. To je navelo Ministarstvo za pravosudje da konstatuje kako je od 1960. godine SAD zahvacen “talasom zlocina epskih razmera”, a direktora FBI, William-a Sessions-a da izjavi kako ce FBI istragu nasilnickih (violentnih) zlocina smatrati nacionalnim prioritetom, zajedno sa kontraspijunazom, terorizmom, drogama, organizovanim zlocinom i kriminalom belih okovratnika”. (prof. Dr Djordje Ignjatovic, Kriminologija, 1998. god.)
Nasilnicki kriminalitet mozemo definisati kao vrsenje krivicnih dela kod kojih se radi postizanja odredjenog cilja, koristi napad na zrtvu ili se njime preti. (videti o tome vise, prof. Dr Djordje Ignjatovic, Kriminologija, 1998. god)
Nasilje u porodici ima izrazenu medjunarodnu dimenziju, pa je tako postalo predmet mnogih medjunarodnih skupova, foruma, konvencija itd. Na sedmom kongresu UN u Havani, 1990. god., za prevenciju zlocina i postupanje sa prestupnicima, doneta je Rezolucija o nasilju u porodici. U Srbiji je krivicnim zakonodavstvom data zastita porodici od ugrozavanja telesnog integriteta i narusavanja zdravlja bilo kog njenog clana. Najcesce zrtve nasilja (unutar porodice) su stari, deca, supruznici, roditelji, bivsi bracni drugovi, ili pak lica koja zive zajedno, a ne povezuje ih bracna ili krvna veza.
Deca kao zrtve nasilja je u poslednje vreme aktuelna tema u nasoj javnosti. Poznat je slucaj zlostavljanja dece od strane roditelja u jednom stanu u naselju Brace Jerkovic SO Vozdovac, u Beogradu.U pitanju su roditelji mentalno poremeceni, koji nisu dozvoljavali svojoj deci da godinama izlaze iz stana, ziveci u uslovima koji su uticali da se ona fizicki i psihicki deformisu. Zahvaljujuci reakciji stanara u zgradi i Centra za socijalni rad, policija je intervenisala i smestila decu u odgovarajucu ustanovu koja ce im obezbediti adekvatne uslove za normalan razvoj licnosti.
Zloupotreba dece podrazumeva fizicko, psihicko, i seksualno zanemarivanje i zlostavljanje. U porastu su krivicna dela u kojima je prisutno seksualno iskoriscavanje dece, s tim sto deca nisu spremna da prijave ove slucajeve, a posebno zabrinjava cinjenica da su zrtve ispod sest godina zivota.
“Poseban problem predstavlja cinjenica da su izvrsioci velikog broja krivicnog dela cije su zrtve deca, upravo njihovi roditelji. Raffali (1970) je pratio dalju sudbinu 302 od roditelja prebijena deteta u njujorskim bolnicama i dosao do podatka da su posledice, godinu dana kasnije bile: 55 ih je imalo stalne psihicke probleme, a cak 35 ih je umrlo. Prema procenama Nacionalnog centra za zloupotrebu dece (National center on Child Abuse) oko milion dece u Americi godisnje su zrtve pogresnog postupanja: oko 200.000 se fizicki zlostavlja, oko 100.000 je seksualno zloupotrebljeno, a ostala su zapustena”.
(prof. Dr Djordje Ignjatovic, Kriminologija, 1998. god.)
Vazno je istaci da su zrtve (deca) ovih krivicnih dela postala agresivna prema svojim vrsnjacima u kasnijim godinama svoga zivota. Kod njih se javlja jedna vrsta fobije prema pojedinim ljudima koja je posledica prezivellih trauma u detinjstvu. Zenska deca se odaju prostituciji, skitnicenju, vrsenju sitnih kradja i provala itd. Muska deca postaju agresivnija u odnosu na svoje vrsnjake, odaju se alkoholu, fizickom obracunavanju sa onima koji im se suprostave, desavaju se slucajevi da pocnu da vrse seksualne delikte koje karakterise nepotrebno nasilje. Medjutim, treba naglasiti da su ovo samo pojedinacni slucajevi, i da predstavljaju izuzetak a ne pravilo u ponasanju ovih lica. Prezivljeno nasilje u ranijim fazama zivota je samo jedan od uzroka koji u sadejstvu sa ostalima (fizickim, psihickim, bioloskim, socijalnim), formiraju delinkventnu licnost.
Akcenat treba staviti na preventivnom delovanju, stvaranju i razvijanju jednog opste-drustvenog ambijenta koji ce uticati na smanjenje broja krivicnih dela iz ove oblasti.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
dzek

Pridružio: 30 Mar 2005

PorukaPoslao: Sre Mar 30, 2005 7:13 pm    Naslov: Pitanje: Odgovoriti sa citatom

Moj suprug u poslednje vreme sve cesce dolazi kuci pijan. Kada dodje kasno nocu, probudi i mene i decu, vice na nas i maltretira nas bez razloga skoro do jutra. Molim vas da li se ovo moze nazvati torturom u porodici i kakva su moja prava?
Nazad na vrh
Lingva Pravnik

PorukaPoslao: Sre Mar 30, 2005 11:40 pm    Naslov: Odgovor na pitanje ! Odgovoriti sa citatom

Iz opisa ponasanja vaseg supruga vidi se da postoji tortura koja zasad ima samo blazi oblik. Trebalo bi da porazgovarate sa muzem, i da mu predocite vasu nameru za trazenje sudske zastite. Ukoliko sa takvim ponasanjem nastavi, mozete podneti krivicnu prijavu policiji, ili pak neposredno nadleznom tuziocu.
Nazad na vrh
Titanik

Pridružio: 05 Apr 2005

PorukaPoslao: Sre Apr 06, 2005 9:29 pm    Naslov: Pitanje: Odgovoriti sa citatom

Da li muskarac ( suprug), moze biti zrtva nasilja u porodici i ako moze, koji su najcesci pojavni oblici nasilja u tom slucaju?
Nazad na vrh
Lingva Pravnik

PorukaPoslao: Čet Apr 07, 2005 12:25 am    Naslov: Odgovor na pitanje ! Odgovoriti sa citatom

Suprug u braku (tj. porodici) moze biti zrtva nasilja, kao i zena.
Kada su u pitanju oblici nasilja u porodici, moramo biti oprezni u definisanju-jer tu dolazi do mesanja faktickog i pravnog (sto moze biti opasno).
Definisati nasilje podrazumeva odrediti smernice, sto teoretski nije nimalo lako (prakticno jos teze), jer praksa je samo sluga teorije-tj. teorija je mozak a praksa radna snaga.
Oblici nasilja u porodici se krecu na liniji, od sikaniranja (pljuvanje; vucenje za kosu, nos, vilicu, usi itd; posipanja prljavom vodom;..), do blazeg nanosenja telesnih povreda (procena stepena povredjivanja je ostavljena sudiji, tj, njegovom slobodnom uverenju). Ukoliko dodje do nanosenja telesnih povreda onda samim tim postoji bice tih krivicnih dela, sto se strozije sankcionise.
Nazad na vrh
Player

Pridružio: 03 Apr 2005

PorukaPoslao: Sre Apr 20, 2005 12:20 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Poslednjih godina je prisutna povecana brojka maloletnickog kriminala u Srbiji. 8)
Ukoliko pokusate da dobijete odgovore na pitanje o uzroku povecanog kriminala, pravosudni organi isticu poremecene porodicne odnose. :?
Sustinski je bitno istaci sve vecu prisutnost nasilja-prvo u porodici, a onda na vrticu, ulici, skoli... Evil or Very Mad
Sveopsta drustvena akcija usmerena na suzbijanje nasilja mora poceti na mikroplanu, tj. od porodice kao osnovne celije svakog drustva.
Potrebno je istaci povecanu "kolicinu" nasilja koju deca vrse nad roditeljima... Twisted Evil
Tom problemu se mora prici u samom zacetku, kako bi rezultati bili zadovoljavajuci. :wink:
Veliki broj maloletnika (mojih drugova) svesni su povecane zakonske zastite kada su u pitanju maloletna lica (bilo kao izvrsioci ili zrtve)... Shocked
U tom smislu trebalo bi angazovati nas mlade, jer mi najbolje mozemo prepoznati probleme - koji se ticu nas samih... Exclamation
Nazad na vrh
fata1yty2

Pridružio: 08 Apr 2005

PorukaPoslao: Sre Apr 20, 2005 5:59 pm    Naslov: Deca najčešće žrtve trgovine Odgovoriti sa citatom

Deca najčešće žrtve trgovine 20. april 2005.
U toku prošle godine podnete su 24 krivične prijave zbog trgovine ljudima, a više od polovine žrtava bila su deca.

Kao potencijalne žrtve trgovine u Sklonište su prvi put smešteni i maloletni dečaci. Istraživanja pokazuju da devet od deset žrtava trgovine ljudima u Srbiji i Crnoj Gori ili žrtava koje prođu kroz zemlju SCG nisu ni identifikovane kao žrtve, niti im se pruža pomoć.

Dodatno zabrinjava što su sve češće žrtve maloletnici, kaže Meri Blek, koordinator programa UNICEF-a: “U jugoistočnoj Evropi nema tačnih podataka koliko je dece žrtva trgovine ljudima, ali mi znamo koja su deca najčešće žrtve. To su adolescentkinje uzrasta od 15 do 17 godina, kojima se trguje najčešće radi prostitucije i deca mlađa od 13 godina kojima se trguje za prinudni rad i prosjačenje.”

U slučajevima kada je trgovano decom u cilju seksualne eksploatacije suma koju su trgovci plaćali za njih kretala se od 500 do 8.000 evra, a bilo je slučajeva i da su decu prodavali roditelji ili staratelji objašnjava Mitar Đurašković iz Ministarstva policije: “Prema podacima MUP-a, najugroženija su deca iz porodica sa poremećenim odnosima ili porodica gde ima nasilja, deca sa hendikepom, deca iz siromašnih porodica, deca bez roditeljskog staranja i deca smeštena u domove”.
Dodatni problem je i to što u Srbiji nema adekvatnog smeštaja, gde bi žrtve trgovine mogle da se smeste, a pogotovo kada je reč o deci upozorava Aleksandra Jovanović iz nevladine organizacije Astra: “U praksi su ona bila smeštana u sklonište za žrtve trgovine ljudima, koja su namenjena ženama i to svakako nije adekvatno rešenje. Problem možda postaje još alarmantniji kada govorimo o dečacima koji su pronađeni, a još je alarmantnije kada govorimo o stranim državljanima, jer domaćim državljanima možda i može da se pronađe smeštaj u hraniteljskoj porodici, ali se postavlja i pitanje šta ćemo da uradimo sa maloletnim stranim državljanima. prosto mi nemamo adekvatne kapacitete i to je zaista nešto što je potrebno da uradimo, a to je da otvorimo jedno sklonište koje bi bilo9 namenjeno isključivo deci.”
U Astri kažu, da podaci sa SOS telefona pokazuju da je od ukupnog broja identifikovanih žrtava u prošloj godini, njih čak 56 odsto maloletno, dok se ranije taj procenat kretao oko 10. Prošle godine uočen je i porast broja žrtava koje se vrbuju putem interneta, što posebno pogađa mlađu populaciju, kojoj je ovaj vid komunikacije i najbliži.
Nazad na vrh
Moon & Sun

Pridružio: 26 Apr 2005

PorukaPoslao: Uto Apr 26, 2005 3:17 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Znam za jedan slucaj nasilja u porodici, u mom komsiluku. Muz policajac, maltretira zenu i decu (tuce, sikanira, isteruje nocu iz kuce). Komsije pozovu policiju, kada ono vidi cuda sve njegovi drugari-popiju par piva i nista. Obracala se zena sudu, tuziocu-oni joj rekli nemas dokaza, ne mozemo nista. Nasilje se nastavlja obicno kada on dodje iz trece smene, onako nervozan-da se isprazni. I sve tako, ponovo iz pocetka... Arrow
Umislio covek da je vlast, zna da zena nema novca za advokata.
Kako li se onda takav policajac ponasa kada nekoga legitimise, privodi Question
Ne smem ni da zamislim Rolling Eyes
Nazad na vrh
romanov

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2005 11:45 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Policija u Srbiji ima ogromna ovlascenja. To je krenulo jos od Badze, pa smo videli kako je zavrsio. Mafiju je stvorila policija, da bi je koristila za svoje prljave poslove.
Sada moraju da se menjaju, a to im tesko pada. Navikli se da rade sta hoce, dali im Badza i V. Djordjevic cinove-da mogu da senluce.
Predlog zakona o policiji postoji, ali skupstina nikako da nadje vremena da ga izglasa. Nekome to ne odgovara-smeta. Evil or Very Mad
Evropa nam je pruzila ruku, necemo valjda zbog nekih batinasa da prokockamo sansu.
Niko nije toga vredan Rolling Eyes
Nazad na vrh
James Bond

PorukaPoslao: Sre Maj 04, 2005 1:10 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ljudi kada pricaju o torturi, odmah misle na batinanje. Sta je sa onim perfidnim vidovima torture, o kojima niko ne govori.
Znam na stotine slucajeva u kojima: otac ogranicava zeni i deci kretanje, zatvara ih u kucu. Tu nema vidljivih znakova povreda, tako da niko ne obraca paznju na zalbe tih ljudi.
Takve zrtve prihvate tu ulogu u porodici, i nesvesno ili svesno zive pod stalnim ogranicenjima.
O njima retko ko govori, a svuda su oko nas Exclamation
BeaSt

Pridružio: 09 Maj 2005

PorukaPoslao: Pon Maj 09, 2005 12:41 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Kada se govori o torturi u porodici, onda se kao po dogovoru optuzuju roditelji. Sta je sa torturom koju cine deca nad roditeljima, koja je sve cesca pojava.
U mom komsiluku zivi momak koji je narkoman, pa mu je zato potreban novac. Posto njegovi roditelji nemaju onoliko koiko njemu treba novca, on ih tuce kako bi otisli da se uzajme kod prijatelja. To traje vece godinama, policija dodje napravi zapisnik i na kraju nista.
Zao mi je sto ovaj, danas sve cesci vid torture niko ne pominje. Potrebno je pruziti zakonsku zastitu svakome, bez obzira na godine i polozaj koji ima u drustvu.
Nazad na vrh
patricia

Pridružio: 05 Maj 2005

PorukaPoslao: Pet Maj 13, 2005 9:45 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ja sam zivela u porodici koja je cist primer "moderne" torture. Moj otac je radio kao vozac u transportnom preduzecu, na medjunarodnim linijama. Njegovi drugovi su bili ljubomorni na moju majku, koja je bila izrazito lepa zena. Poceo je da proverava moju majku, jer su mu drugi "punili" usi-da je neverna. Sve je to bila podla laz u koju je moj otac poceo da veruje.
Prvo je primorao da napusti posao, kako bi joj ogranicio "radijus" kretanja. To mu nije bilo dovoljno nego je u pijanom stanju, poceo da je tuce i maltretira-nazivajuci je...
Vise puta je dolazila policija, smirio bi se par dana pa opet...
Od tada je proslo vise godina, ali se nije nista promenilo.
Iako modrice prodju, "oziljci" ostaju-bar u secanju Rolling Eyes
Nazad na vrh
tipsh

Pridružio: 12 Maj 2005

PorukaPoslao: Sub Maj 14, 2005 1:22 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nisi jedina koja je bila zrtva terora u svojoj porodici. Moja prica je nesto drugacija.
Ja sam imala oca alkoholicara, koji me je redovno tukao u pijanom stanju i primoravao na sex.
Zbog takve situacije u porodici, morala sam u 16 godini da se zaposlim u kafani-kao "konobarica".
Suvisno je da pricam kroz koji sam pakao prosla radeci ovaj posao u najzabitijim selima...
Sada imam 34 god., vise ne mogu da nadjem normalan posao, tako da sam postala beznadnezni slucaj.
Nista od ovoga se ne bi desavalo da sam imala srecnije detinjstvo, i rasla u porodici u kojoj su postojali "normalni" odnosi...
Nazad na vrh
Dekart

Pridružio: 15 Maj 2005

PorukaPoslao: Pon Maj 16, 2005 2:08 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Poremeceni porodicni odnosi, posledica su "bolesnog" drustva u poslednjih 15 godina. Pogledaj statistiku drugih drzava, pa ces videti da oni mnogo manje pate od krize u porodici od nas.
Kod mnogih ljudi je dugotrajnim "ispiranjem" mozga, stvorena patoloska mrznja, nerazumevanje, ljubomora-koja uvek zavrsava nasiljem. Nisi jedina ciji je zivot upropascen zbog nerazumevanja roditelja, ali i sireg drustva...
Alternativa uvek postoji, skoro sve se u zivotu moze popraviti osim proteklog vremena. Zato ne treba padati u ocajanje, jer to vodi novim problemima. Moras se boriti, jer samo tako postoji realna sansa da uspes...
Nazad na vrh
Seneka

Pridružio: 15 Maj 2005

PorukaPoslao: Uto Maj 17, 2005 1:24 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Osnovni razlog poremecenih porodicnih odnosa je "tradicionalni" nacin vaspitanja. On se sastoji u pogresnom nametanju "cesto batinama" zastarelih nacina i pogleda na mnoge zivotne probleme.
Zabrane su sastavni deo "serbskog" vaspitanja, nesto bez cega se jednostavno ne moze.
Mislim da tu lezi ceo problem sve veceg nasilja u porodici. Govoriti starijima o problemu nasilja je zaludan posao, ali zato treba mlade edukovati da u novoformiranoj porodici-na samom pocetku uspostave zdrav odnos i komunikaciju u porodici.
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Zamisli Srbiju forum -> Pravno savetovalište Sva vremena su GMT + 2 sata
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Sledeci
Strana 1 od 19

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu
Zamisli Srbiju topic RSS feed