Zamisli Srbiju forum Zamisli Srbiju
(Zamisli svoj grad)

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Slucajevi korupcije!Potrazite savet,posaljite vest, komentar
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Zamisli Srbiju forum -> Pravno savetovalište
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Urednik

Pridružio: 28 Feb 2005

PorukaPoslao: Sub Mar 12, 2005 10:11 pm    Naslov: Slucajevi korupcije!Potrazite savet,posaljite vest, komentar Odgovoriti sa citatom

Barać: Preporučićemo detaljnu analizu poslovanja Mobtela
ZRENJANIN, 6.3.2005. (Beta) - Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać izjavila je danas da je o prodaji "BK trejda" ruskoj "Alfa grupi" saznala iz medija, i najavila da će taj savet Vladi Srbije uskoro podneti predlog izveštaja o poslovanju "Mobtela".
"Savet će u tom izveštaju preporučiti izradu detaljne ekonomske analize poslovanja `Mobtela`, čiji je `BK trejd` jedan od osnivača". Obzirom na način na koji je osnovan Mobtel i način na koji se `BK Trade` ponašao deset godina, tu se ne može očekivati nikakva naročita korektnost", rekla je Verica Barać zrenjaninskom radiju "Kojot".
Prema njenim rečima, poslovanje "Mobtela" je "krcato nezakonitostima i stalnim kršenjem ugovora".
"Tamo uopšte nije bilo nadzornog odbora, a i sada kada ga ima, to je samo formalno i sve je to bez posledica, i tu vidimo moguću korupciju. Tu ima čak i apsolutnio ništavnih ugovornih odredbi, ali niko nije pokrenuo postupak da se to ispita, da se utvrdi činjenično stanje i preduzmu odgovarajuće mere. Stalno je prisutan blagonakloni stav države i drugog osnivača, PTT-a, ali pre svega vlasnika", rekla je Verica Barać.
Verica Barać je rekla da je savet "davno uradio nacrt izveštaja o poslovanju `Mobtela`, jer je hteo da pokaže vladi da izveštaj medjuresorne radne grupe vlada nije smela da usvoji, jer su članovi te grupe rekli da nisu imali dovoljno elemenata za odlučivanje".
"Medjuresorna radna grupa se bavila samo činjenicama vezanim za prve tri godine rada `Mobtela`, a Lazić, koji je bio član te grupe, razrešen je zbog sukoba interesa, razrešen je zbog sukoba interesa sa funkcije pomoćnika ministra za kapitalne investicije. On je mogao imati i odlučujuću ulogu u donošenju zaključaka i prihvatanju tih zaključaka", rekla je Verica Barać.
Verica Barać je optužila izvršnu vlast da "vrši koban uticaj na pravosudje", jer su u "stanju vršioca dužnosti" republički tužilac, beogradsko Okružno tužilaštvo i predsednik Vrhovnog suda Srbije.
Prema njenim rečima, "očigledno je da su u privatizaciji u Srbiji ostala mnoga zatamnjena mesta, jer mnoge stvari nisu bile institucionalno dovoljno pripremljene da bi privatizacija bila zakonit i legalan postupak".

Poslednji put izmenio/la Urednik dana Sub Maj 28, 2005 7:19 am, izmenio/la ukupno 2 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
milosh

Pridružio: 19 Mar 2005

PorukaPoslao: Ned Mar 20, 2005 1:39 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

[b]Cuo sam negde u medijima da u Krivičnom zakoniku postoje novi članova, kojima se korupcija kažnjava kao krivično delo.
Mozete li mi reci nesto vishe o tim clanovima Question
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Lingva Pravnik

Pridružio: 02 Mar 2005

PorukaPoslao: Ned Mar 20, 2005 11:35 pm    Naslov: Korupcija u krivicnom zakonodavstvu ! Odgovoriti sa citatom

Poslednjim izmenama u krivicnom zakonu, uvedena su nova krivicna dela protiv korupcije. De iure to jeste promena koja ce pomoci organima gonjenja da pokrenu postupak i sankcionisu svakoga ko povredi navedene zakonske clanove, ali de facto bice tih krivicnih dela je vec postojalo u nasem krivicnom zakonodavstvu kod krivicnog dela zloupotrebe sluzbenog polozaja.
Naime, ovde je Vlada pod pritiskom javnog mnjenja htela da zadovolji Evropske standarde ali je to uradila na pravno nezgrapan nacin. (slicnog misljenja je i prof. dr Zoran Stojanovic, redovni profesor Pravnog fakulteta u Beogradu)
Problem je u zakonodavnoj tehnici, jer svi zakonski clanovi koji se odnose na korupciju lice jedan na drugi, razlika je samo u segmentima drustva koje oni nastoje da zastite. Mislim da se na ovome moralo poraditi mnogo vise, sto podrazumeva organizovanje okruglih stolova, predavanja, seminara, u kojima ce ucestvovati nasi eminentni strucnjaci iz oblasti krivicnog materijalnog prava. Njihovo misljenje o ovim pitanjima je vise nego dragoceno i neophodno, jer se samo tako moze postaviti teorijsko-pravna a samim tim i zakonodavna potka, koja ce poboljsati pravni kvalitet navedenih normi.
Medjutim, bolji je i bilo kakav zakon od bezakonja (ideja potice jos iz Rimskog prava), jer se samo na taj nacin moze primenti sila prava a ne pravo sile. Ukratko, nekada je vaznije primeniti i "pravno slabiji zakon", nego donositi "kvalitetne zakone" a onda nista ne ciniti na planu njihove primene, (misli se pre svega na drzave u tranziciji poput nase).
Navescemo ilustrativno neke od zakonskih clanova koji se nalaze u krivicnom zakonu, i odnose se na korupciju.
Korupcija u organima uprave
-Sluzbeno lice koje u vrsenju poslova uprave iskoristi svoj sluzbeni polozaj ili prekoraci svoje sluzbeno ovlascenje ili ne vrsi svoje sluzbene duznosti i na taj nacin pribavi kakvu korist za sebe ili drugoga...
Nenamensko raspolaganje sredstvima iz budzeta
-Sluzbeno lice koje iskoristi svoj sluzbeni polozaj ili prekoraci svoje sluzbeno ovlascenje ili ne vrsi svoje sluzbene duznosti u postupku raspolaganja sredstvima iz budzeta ili drugim sredstvima u drzavnoj svojini i na taj nacin pribavi kakvu korist za sebe ili drugoga...
Korupcija u postupku privatizacije
-Sluzbeno lice koje u vrsenju poslova uprave iskoristi svoj sluzbeni polozaj ili prekoraci svoje sluzbeno ovlascenje ili ne vrsi svoje sluzbene duznosti u postupku promene vlasnistva drustvenog ili drzavnog kapitala i na taj nacin pribavi kakvu korist za sebe ili drugoga...
Ugovaranje ishoda takmicenja
-Ko ugovori ishod sportskog ili drugog takmicenja i na taj nacin pribavi kakvu korist za sebe ili drugoga...
Nazad na vrh
profa

Pridružio: 11 Apr 2005

PorukaPoslao: Pon Apr 18, 2005 3:08 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Korupcija kao drustveni fenomen nije nimalo zanemarljiva, naprotiv ona ima neke stabilne pojavne crte. Vazna osobina “koruptivnog kriminaliteta” je njegova velika tamna brojka, iako se to iz “razumljivih” razloga ne moze precizno i egzaktno utvrditi. Statisticki podaci nerealno prikazuju stvarni broj krivicnih dela korupcije, vec svedoce o neefikasnosti organa zaduzenih za rasvetljavanje ovih krivicnih dela. Tamna brojka izvrsenih krivicnih dela korupcije je posebno velika u tranzicionim promenama drustva, tj. u periodu zamene do tada vazeceg drustveno-ekonomskog sistema. Idea
Vazna crta krivicnih dela korupcije je kontinuitet vrsenja u duzem vremenskom periodu. Mogucnost otkrivanja ovih krivicnih dela skoro uvek zavisi od pozicije koju ucinilac zauzima u drustvu, tako da se tek nakon smenjivanja kljucnih ljudi u drzavnim institucijama i organima, omogucava sankcionisanje ovih krivicnih dela. Shocked
Prikrivenost je jedna od osobina krivicnih dela korupcije, tako da davanje i primanje mita postaje “uobicajeni nacin da se posao zavrsi”. 8)
Promenljivost formi ispoljavanja je u poslednje vreme glavna crta korupcije, tako da je otezano otkrivanje i dokazivanje tih krivicnih dela. Rolling Eyes
Nazad na vrh
200/na sat

Pridružio: 31 Mar 2005

PorukaPoslao: Pon Apr 18, 2005 3:19 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

"Prikrivenost je jedna od osobina krivicnih dela korupcije, tako da davanje i primanje mita postaje “uobicajeni nacin da se posao zavrsi”. (profa)

Da li to znaci da nema svrhe boriti se protiv korupcije, tj. da je rezultat unapred poznat (negativan) ?
Cemu onda sve ove anti-korupcijske kampanje ?
Nazad na vrh
Lingva Pravnik

Pridružio: 02 Mar 2005

PorukaPoslao: Pon Apr 18, 2005 4:15 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Naprotiv, porast korupcije i problemi u njenom suzbijanju zahtevaju jednu siru drustvenu akciju i kampanju. Nekada je korupcija bila bezazlen problem, a danas je poprimila razmere "drustvene i drzavne " epidemije. Uloga nevladinog sektora u resavanju mnogih drustvenih problema-pa samim tim i korupcije je izuzetno velika.
Kampanja "dosta korupcije" je upravo motivisana neophodnoscu borbe protiv ove izrazito negativne drustvene pojave. Rezultati su primetni na svakom koraku, a gradjani uvidjaju svu dubinu i kompleksnost borbe protiv korupcije. Cilj kampanje je upravo ohrabrivanje i animiranje gradjana da se aktivno ukljuce u borbu protiv korupcije...
Nazad na vrh
fidia

Pridružio: 26 Apr 2005

PorukaPoslao: Čet Apr 28, 2005 1:48 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ne mozes da unistis korupciju sve dok je ne pogodis u glavu. Policija i sud, odatle treba poceti. Sve dok se tu ne srede stvari, mrka kapa.
Boris se ti protiv korupcije u Zdravstvu na primer, a ovamo ti policajci i sudije do guse u kriminalu i mitu.
Nema tog coveka koga saobracajac nije oglobio, u pola cene (da ne pise kaznu). Sto si veci faktor u drzavi veca ti cena. Ako policiju predjes cekaju te sudije, i njima mora malo. Ali ne samo njima, tu su: advokati, tuzioci, vestaci...
Kad sve namiris, onda shvatis da samo oni dobijaju a svi gube.
Shvatis da si ispao BUDALA Laughing
Nazad na vrh
cedre

PorukaPoslao: Sre Maj 04, 2005 11:28 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Korupciju najvise podstice blagonaklono drzanje policije i sudova, kada odes da prijavis slucaj...
Meni je policajac trazio novac da mi ne bi pisao kaznu, zbog prebrze voznje. Ja odem u policiju da prijavim, kada oni kazu nemate dokaza...
Odem kod tuzioca ali i tamo ista prica-nema dokaza.
Niko ne zeli da se zalozi kako bi proces protiv policajca krenuo.
Svi se prave ludi, ili iznenada kada se pojavim postanu zauzeti nekim drugim poslom.
Zato sam ubedjen da je leglo korupcije u ovoj drzavi: policija i sudovi...
Njih prvo treba "ocistiti" Arrow
Nazad na vrh
legalista

Pridružio: 12 Mar 2005

PorukaPoslao: Pet Maj 06, 2005 4:12 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Korupcija je za vreme Milosevica bila totalno zapostavljena kao tema u javnosti (izuzev pred izbore). Razlog je vise nego jasan, on je bio simbol svega nazadnog u Srbiji, pa samim tim i korupcije.
Posle 2000. godine, na moje iznenadjenje o korupciji se puno govorilo. Ali, korupcija je samo promenila boju, izrazajne oblike, i poneke ljude-sve drugo je ostalo netaknuto.
Onda se neko konacno setio da bi trebalo osnovati Savet za borbu protiv korupcije, i tako iistaci resenost da se korupcija srpeci...
Taj savet je radio onako kako su mu diktirali oni koji su ga i osnovali- u sustini nista. Rezultati su vise nego ocajni...
Kroupcija je postala deo naseg zivota!
Dokle vise?
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
BiLL

Pridružio: 09 Maj 2005

PorukaPoslao: Pet Maj 13, 2005 9:28 am    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Juce sam saznao za novi "nacin" primanja mita. U pitanju su lekari u ZC u Beogradu.
Jedan od njih je trazio da mu pacijent uplati letovanje za cetiri osobe, na crnogorskom primorju.
Ovo je po meni najvestiji vid korupcije, jer ga je "nemoguce" dokazati. U pitanju je "visoko" cenjeni lekar, za koga niko ne bi posumnjao da moze da tako nesto uradi.
Zalosno je sto je on jedno vreme bio stalno na TV-u, i postao pozitivni lik u javnosti. Siguran sam da nikada nece biti kaznjen zbog svog "apetita", jer je jednostavno nedodirljiv pred zakonom.
Gde je tu lekarska (ljudska) etika Question
Nazad na vrh
dule

Pridružio: 28 Feb 2005

PorukaPoslao: Pet Maj 13, 2005 11:21 pm    Naslov: ? Odgovoriti sa citatom

Listam, onako sasvim neobavezno, po ovom forumu, citam komentare i naletim na temu korupcija. I tako odlucim da napisem komentar. Svestan sam da su Mito i Korupcija kao drustveni, socioloski itd. problemi prisutni i kod mnogo bogatijih,organizovanijih... drustava i koja nisu imuna na ovu pojavu, a ne mi ovakvi kakvi jesmo i gde jesmo. I iskreno receno pri pomenu te reci kroz raznorazne kampanje ili Vladinih najava u “Borbi protiv korupcije”, misljenja sam da je sve to prilicno naduvano. I da korupcija, ako je negde i prisutna, da je to uglavnom u nasem zdravstvu. Jer sam se naslusao prica da kod lekara ne treba ici bez uobicajenih 200 gr.kafe namenjenih medicinskoj sestri pa do drasticnih 200 EUR za neku hirursku intervenciju. I siguran sam da ovoj praksi nisu skloni svi zdravstveni radnici.
Takodje sam siguran sam da su veci krivci ovi drugi koji daju i dozvoljavaju pojedincima iz odredjenih profesija da na ovaj nacin ostvaruju prihod mimo licnog dohotka.

Poslednji izmenio/la dule dana Ned Maj 15, 2005 12:45 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
DooM

PorukaPoslao: Sub Maj 14, 2005 12:52 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nije problem samo u ljudima koji primaju mito, isto tako veliki je problem onih koji ga bespogovorno daju. Oni uvek iznalaze opravdanje, poput: moras da das ako hoces da zavrsis "posao", prijavicu ga drugi put, nije mi trazio mnogo, jeftino sam prosao-drugi traze vise...
Samo aktivnim suprostavljanjem, mogu se postici rezultati u suzbijanju korupcije u jednom drustvu. Dosadilo mi je da slusam price o nemogucem suzbijanju ove pojave.
Pogledajte drzave koje su nekada bile koruptivne a sada su privredno ojacale i imaju vodecu ulogu u evropskim i svetskim desavanjima.
Nazad na vrh
matilda

Pridružio: 05 Maj 2005

PorukaPoslao: Pon Maj 16, 2005 3:31 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Bitna je volja da se nesto sprovede, a rezultat pre ili kasnije neizbezno stize. O korupciji treba govoriti svuda i na svakom mestu. To je nesto sto se tice svih nas, jer smo podjednako ugrozeni.
Van pameti je placati usluge nekome, iako za to prima platu. Narodski receno to izgleda ovako: tutnes kesu sa kafom i viskijem, i prodjes preko reda. To je samo za upoznavanje, a onda idemo dalje zavisno sta ti treba.
Sve moze da se zavrsi, samo treba biti "snalazljiv"-pogoditi kanal koji najmanje kosta.
To i nije tako tesko, "platis i dobijes".
Nazad na vrh
Mils

Pridružio: 15 Maj 2005

PorukaPoslao: Uto Maj 17, 2005 1:10 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Jos mnogo posla treba uraditi da bi osetili neko bitnije smanjenje porasta korupcije. Kljucna stvar je promeniti svest ljudi, koji su korupciju prihvatili kao uobicajeni nacin resavanja problema.
Mnogo vise treba uraditi na planu edukacije gradjana, kako bi iskorenili korupciju. Za sada postoje samo kilavi pokusaji, iznudjeni "potezi", fasadni prikazi da se "ucini" nesto...
Korupcije ima svuda i na svakom mestu, zato se ne treba zavaravati nekim navodnim "pocetnim" uspesima.
Do sada se o korupciji govorilo na dva-tri naucna skupa godisnje, a onda opet tajac-cutanje.
Nazad na vrh
Faradej

Pridružio: 16 Maj 2005

PorukaPoslao: Sre Maj 18, 2005 11:42 pm    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ti naucni skupovi su samo maska za neupucene - lakoverne gledaoce RTS-a, BK, Pinka...
Ja sam odavno shvatio da su: saveti, komisije, konferencije, udruzenja samo masiranje istrosene covekove volje za promenama na bolje. Nema tu iskrene zelje za bilo kakvim "obracunom" sa korupcijom, osim mozda "dobre" reklame-resenosti da se nesto uradi.
Mora se teziti ka razvijanju profesionalne etike, prezira prema ljudima koji su u kandzama korupcije. Korupcija je prvo nemoralan, a tek onda kriminalan cin-cinjenje. Samo takvim "moralistickim" pristupom moze se krenuti u obracunavanje sa "koruptivnom" mafijom.
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    Zamisli Srbiju forum -> Pravno savetovalište Sva vremena su GMT + 2 sata
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Sledeci
Strana 1 od 16

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu
Zamisli Srbiju topic RSS feed